Lauri Teder • 24. oktoober 2018 kell 18:43

New York kaebas Exxoni investorite petmise eest kohtusse

Foto: EPA / Reuters

New Yorgi peaprokurör esitas naftakontserni Exxon Mobili vastu hagi, mille kohaselt eksitas firma investoreid, kuna ei hoiatanud neid kliimamuutustega kaasneva äririski eest.

Kolmeaastase uurimise tulemusel valminud hagi võib kahjustada märkimisväärselt Exxoni finantsseisu ja mainet ning avada ukse järgmistele sarnastele kohtuasjadele. New Yorgi esitatud põhjendus on huvitav aga ka seetõttu, et selles ei süüdistata naftafirmat mitte kliimamuutustele kaasa aitamises, vaid "pikaajalises petuskeemis", mille eesmärk oli varjata investorite, analüütikute ja pankade eest kliimaregulatsioonidega seotud riske.

Peaprokuröri sõnul väitis Exxon Mobil avalikkusele, et on valmis rangemateks seadusteks, mis kliimamuutustega võitlemiseks paratamatult vastu võetakse, kuid jätkas tegelikult tegevustega, mis ei vastanud ettevõtte lubadustele, olid investoritele teadmata ning kujutasid firmale suuremat ohtu kui investoritele avaldati. Exxonilt nõutakse pettusega teenitud raha tagastamist ja investorite kaotuste hüvitamist.

Exxon Mobili New Yorgi börsil kaubeldav väärtpaber langes kolmapäeval 2,78%.

Hetkel kuum