Anu Jõgi • 7. detsember 2018 kell 9:13
Nokia juht Risto Siilasmaa aktsionäride koosolekul kõnelemas. EPA-EFE/RONI REKOMAA  Foto: Roni Rekomaa, EPA-EFE

Huawei juhi vahistamine kasulik Nokiale

Hiina võrguseadmete tootja Huawei toodete kasutamisest keeldumine on vesi Nokia veskile – ettevõtte aktsia kallines eile New Yorgi börsil 4 protsenti, juhtis Kauppalehtis tähelepanu Inderesi analüütik Mikael Rautanen.

Eile sai teatavaks, et Hiina Huawei finantsjuht Meng Wanzhou peeti Kanadas USA võimude palvel kinni.

„Hiina võrguseadmete tootjale rakenduvad sanktsioonid tulevad kasuks Nokiale ja Ericssonile, kelle suurimad konkurendid Huawei ja ZTE on. Võrgutootjate usaldusväärsus on operaatoritest klientidele kriitilise tähtsusega, mistõttu juba puhtalt Hiina tootjate kohal leviv kahtlus on Nokiale ja Ericssonile kasuks,“ kirjutas Rautanen.

Huawei juhi kinnipidamise põhjuseks peetakse USA Iraani suhtes rakendatud sanktsioonide rikkumist. Rautaneni sõnul arvatakse, et juhtum annab uut hoogu USA ja Hiina kaubandussõjale, mis omakorda lisab survet aktsiaturule.

Reutersi teatel on ametivõimud uurinud Huawei Iraaniga tehtud tehinguid alates aastast 2006. Kahtluste kohaselt on Huawei müünud Iraani USA päritolu tehnoloogiat, rikkudes sellega USA seatud sanktsioone. Huawei on seaduste rikkumist eitanud.

Sel aastal tuli ka Hiina võrguseadmete tootjal ZTE nädalaks tegevus peatada, kui ettevõtte ei suutnud USA sanktsioonide tõttu muretseda riigi firmadelt tootmiseks komponente. Ka siis oli põhjus osaliselt Iraaniga seotud piirangutes.

„ZTE sai pärast trahvi maksmist tegevust jätkata, aga Hiina võrguseadmete tootjatega seotud kahtlused on muutnud operaatorid ettevaatlikuks. Huawei sõltub USAs toodetud komponentidest vähem kui ZTE, aga väljaande Lightreading teatel kasutab ka Huawei mõnes tootes USA päritolu komponente.“

Turvalisuse kaalutlustel pole Huawei ja ZTE võrguseadmeid lubatud USAsse eksportida alates 2012. aastast. „Sel aastal on ka paljud teised riigid selliseid keelde kaalunud, ja näiteks Austraalia ja Uus-Meremaa on Hiina tootjad oma 5g-võrkude arendamiselt eemaldanud. Meng Whazhou vahistamine võib omakorda esile kutsuda Hiina tehnoloogiafirmade vastutegevuse lääne firmade vastu. Lightreadingiga vestelnud lääne tehnoloogiafirma juht ütles, et tema oleks närvis, kui peaks praegu Hiinasse reisima.“

Hetkel kuum