Peatükid

Laia haardega Kauss

Kontori sisevaade
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180504/BOOK02/180509834/AR/0/AR-180509834.jpg

Noori ambitsioonikaid arhitekte ühendav arhitektuuribüroo Kauss on mitmekülgne – ettevõtte tegevusvaldkond ulatub arhitektuurist sise- ning maastikuarhitektuurini.

Tööde maht ning võidetud konkursid kinnitavad, et edukas on Kauss igas ettevõetud valdkonnas.

Kauss sai alguse tudengitest sõpruskonna otsusest aastal 2004, mil kinnisvarabuum oli tuure kogumas ning mõte oma ettevõtte loomisest tekitas elevust. Esmasteks tellimusteks olid visioonid kinnisvaraarendajatele. Peatselt saabunud masuaeg oli sobiv selleks, et noored tegijad jõuaksid oma koolid ära lõpetada ning valmistuda ettevõtte peatseks edasiarenemiseks, millel tänaseks ei tundu piire enam ammmugi ees olevat. Kauss on võitnud ühe konkursi teise järel, büroos töötab üheksa inimest ning plaan on töötajate hulka veelgi suurendada.

Kahes linnas korraga

Kausi sisearhitekti Lauri Eltermaa sõnul eristub Kauss paljudest teistest ettevõtetest seetõttu, et tegutseb korraga kahes linnas – kontor on neil nii Tallinnas kui Tartus. Samuti loob eripärasid mitmekülgne haare, mis võimaldab ettevõttel teostada kompleksprojekte, pakkudes ühe büroo siseselt terviklahendust arhitektuurist sise- ja maastikuarhitektuurini.

Projektide lahendused sünnivad Kausis enamasti meeskonnatööna. „See on nii meie nõrkus kui tugevus üheaegselt, et pole üht ja ainsat guru, kes ütleks mida, kuidas ja kes peaks tegema. Meil on palju võimekaid inimesi ja seetõttu koostöö on üsna dünaamiline ja ootamatu. Samas on tegu pikalt kokku töötanud seltskonnaga, nii et oskame üsna hästi üksteise tugevuste ja nõrkustega arvestada. Loominguline koostöö tavaliselt ei olegi väga lihtne ja teinekord on pingevabad ja lihtsalt kulgevad tööd hoopis lahjema ja pealiskaudsema tulemusega, kui need, kus on veidi raginat ja asjad rohkem selgemaks vaieldud, rääkis Eltermaa Kausi sisesest koostööst.

Üks eesmärk, mille nimel Kausi arhitektid pingutavad, on Eltermaa sõnul kvaliteetne, funktsionaalne lõpptulemus, ilma milleta ei saaks arhitektuuribüroo olla edukas. Teine ettevõtte fookus on kliendikesksuses. „Ehitus on keerukas protsess ja me pöörame suurt rõhku sellele, et kliendid oleks õigeaegselt ja täpselt informeeritud, kui kaua mingid asjad aega võtavad ning mis need maksma võivad minna,“ rääkis Eltermaa.

Hetkel on Kausi suurematest objektidest ehitusjärgus arhitektuurikonkursi võidutööks valitud Palamuse lasteaed, mis valmib tänavu sügisel ning kus Kauss on peaprojekteerija ning koostanud nii arhitektuurse ja sisearhitektuurse osa.

Projekteerimisel on Jüri keskusala maastikuarhitektuur ning uus tervisekeskuse hoone.

Oluliste konkursivõitudena on tulnud Eesti Rahva Muuseumi välialade paviljonide lahendus, mis on praegu teostamisel. Samuti võitis Kauss hiljuti Tartu sadamaala planeeringuvõistluse.

Inspireeriv Mooncascade

Sisearhitektuuri fookusega juba valminud töödest nimetas Eltermaa üheks olulisemaks Mooncascade´i bürood, millel pinda ca 700m2. Mooncascade pöördus Kausi poole soovituste põhjal ning seda üsna varajases faasis. „Neil ei olnud sel hetkel veel pind lõplikult välja valitud, käisime koos valikuvariante vaatamas ja kaalumas. Lõpuks valisime Scala City hoones asuva pinna, kuna see oli täiesti tühja karbina saada, võimalik oli teha täiesti oma nägemus. Olime algusest peale kaasatud ka eelarve aruteludesse ning ka ehitaja valiku langetasime koos pärast pakkujatega kohtumist. Tellija soovis avatud planeeringuga bürood, kus oleksid nõupidamiste- ja telefoniruumid, köök, puhkeruum, mängude ruum, vajalikud abiruumid.

Stiili osas arutasime, et see võiks haakuda ettevõtte üldise visuaalse indentiteediga, aga suures osas jäeti meile vabad käed,“ rääkis Eltermaa, lisades et eesmärk oli luua dünaamiline ja energiline kaasaegne töökeskkond, mis oleks igas mõttes toetav tegur ettevõtte ambitsioonide teostumisele. Kontseptsioon arenes välja töö käigus ning sai inspiratsiooni ruumi enese ülesehitusest, materjalide ja värvikasutusest.

Eltermaa sõnul andis arhitektide fantaasialennule hoogu ka Mooncascade´i nimi, mis juba iseenesest sisaldab arhitektuurset kujundit - kaskaadi. „Omamoodi oli see inspiratsiooniallikaks ruumi liigendamises, isegi kui seda üksühele tulemuses näha pole,“ märkis Eltermaa.

Büroodest eramuteni

Kausi kujundatud bürooruumidest väärib tähelepanu ka tarkvaraettevõtte Iglu kontor, mille 450 ruutmeetri suurune pind jaguneb fuajeeala, nelja töötsooni ja keskse nõupidamisala vahel. Ettevõttes on tööl 30 inimest, ruumilahendus loodi kasvupotentsiaaliga 40 töötajale. Planeering jaotab ruumi erinevateks tasapindadeks, mis annavad võimaluse eralduda ning lubavad esimesel korrusel töölaua taga istudes õuevaadet nautida.

„Ideid kontori kujundamiseks saime vanast tehasekeskkonnast, kasutust leidsid nii lammutustöödest alles jäänud põrandaplaadid kui ka ruumis varem olnud värvitoonid. Esmalt võõristust tekitavad nõukogude ajast tuttavad toonid – sinine, ereroheline, kollane – on lisatud ruumi aktsentidena. Julgelt roosaks värvitud köögimööbel ja seinapind mõjuvad ruumis installatiivselt. Perforeeritud plekk, mida kasutatakse trepikäsipuu ja nõupidamisruumi seinamaterjalina, on inspireeritud ruumis olnud võreseinast. Materjalivaliku nimistusse kuulub veel naturaalne puit vaheseinte diagonaallaudisena ning akna- ja põrandalaudadena,“ kirjeldas Eltermaa büroo väljanägemist.

Eratellijale suunatud töödest sobib ära märkida Kausi projekteeritud maakodu laiendust Otepääl. Antud traditsioonilises Rootsi stiilis talukompleks koosneb elamust ning kolmest abihoonest, millest kõik hooned on oma põhimahus tumeda viilkatuse, valgete aknaraamide ja rootsi punase fassaadiga. Kliendi soov oli muuta eluhoonet avaramaks, valgusküllasemaks ning tekitada avaramad vaated ümbritsevale loodusele.

„Leidsime, et traditsioonilise elamu maht ja fassaadid võiks jääda eristatavalt vaadeldavaks ka pärast juurdeehitust ning seega kavandasime lisanduva ruumi omaette hoonemahuna. Vana ja uus on siiski ühendatud lühikese galerii kaudu. Juurdeehituse maht eristub vanast oma puhaste joonte, arhitektuurse lõike, avaramate klaaspindade ja 0-räästate poolest. Samas seob hooned tervikuks traditsiooniline kuju ning materjali ja värvikäsitlus,“ rääkis Eltermaa.

Kauss unistab suurelt

Kui Eltermaalt pärida, milline võiks olla unistuste objekt, mille loomisega ta sooviks Kausi liikmena tegeleda, saab vastuseks, et unistuste objekte on tegelikult päris palju ning Kausi kontekstis ei olegi nende realiseerimine utoopiline.

„Tahaks näiteks teha ootamatusse kohta maja, mis pakuks enneolematut arhitektuurset elamust. Samas tahaks osa võtta projektist, mis lahendaks inimeste muresid ja globaalseid probleeme. Väga suureks naudinguks on projektid, mis sunnivad töötama kontseptsiooniga, lähenema filosoofiliselt - peamiselt on need avaliku ruumi projektid. Mind huvitab arhitektuuris ja sisearhitektuuris võib-olla kõige rohkem mingi teatud omapära või salapära, et sa nagu ei saa täpselt aru, millest see ruum räägib, aga detailid on samas liiga hästi paigas, et mõjuda juhusliku või hägusana,“ rääkis Eltermaa.

Kausi aktuaalne ambitsioon on Eltermaa sõnul ühelt poolt tegeleda rohkem avaliku ruumi projektidega, teisalt arendada edasi seda, milles ettevõte tugev on - kortermajad ning bürood. „Soovime kasvatada ka teenuste eksporti, mis suunas teeme järjepidevat tööd,“ rääkis Eltermaa.

Ettevõtte plaanist veelgi laieneda räägib ka värske soov täiendada oma ridu uute töötajate - sisearhitekti ja maastiukuarhitektiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. May 2018, 15:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing