investor Toomas • 4. september 2015 kell 11:45

Investor Toomas: multitalent, kel sada häda

Alibaba aktsia hind kukub.  Foto: EPA

Aasta eest suure kiirusega börsitaevasse sööstnud Alibaba vaevleb saja probleemi küüsis. Analüütikute arvamus firmast pole aga karvavõrdki langenud.

Novembrikuisest tipust on Alibaba aktsia tänaseks tulnud alla 44% ning see on võtnud firma turuväärtusest ligi 100 miljardi dollarise ampsu. Paistab, et aktsionäride kannatus hakkab katkema ning müügilainet on keeruline peatada.

Viimaseid arenguid jälgides on see mure enam kui põhjendatud. Hiina peamine börsiindeks Shanghai Composite on alates juuni keskpaigast sukeldunud pea 40% ja sealsed riigijuhid näevad kurja vaeva, et börside veritsemine peatada.

Laienemine ülioluline

Kuigi Alibaba juht Daniel Zhang esineb meedias aeg-ajalt sõnavõttudega stiilis „meie firma kasvab isegi hoolimata Hiina majanduse kehvast arengust“, siis on tal iga päevaga aina keerulisem investorite usku hoida.

Teises kvartalis kasvas firma käive kolme aasta aeglaseimas tempos ja kardetakse, et Hiina tarbijad tõmbavad oma rahakoti rauad varem või hiljem veelgi koomale. Väga halva signaali andis investoritele ka miljardär George Sorose äkiline otsus loobuda suuremast osast oma Alibaba aktsiatest. Ka tema on kaotanud usu Hiina majandusse.

Selle kõige valguses on Alibaba hakanud meeleheitlikult oma tegevusvaldkondi laiendama. Augusti keskpaigas investeeriti Hiina elektroonika edasimüüjasse Suning 4,63 miljardit dollarit. Septembri alguses väljastas firma ka oma voogedastuse teenuse Tmall Box Office, millega tahab pakkuda tõsist konkurentsi USAs populaarsele Netflixile. Varsti ei leiagi enam valdkonda, milles e-kaubanduse gigant ei tegutseks. Kas sellega õnnestub firma käive ka kiiremini kasvama panna, pole aga kaugeltki selge. Tarbijatering jääb ju ikkagi samaks.

Analüütikutel usku küllaga

Siiski pole kadunud paadunud optimistid, kes näevad tunneli lõpus alati säravat valgust. Näiteks The Emerging Markets Interneti asutaja Kevin Carteri sõnul puudutas hiljutine börsilangus pigem Hiina riigifirmasid, mis on vanad korrumpeerunud nafta- ja tööstusettevõtted. Sellepärast soovitab ta investoritel vaadata ettevõtteid, mis lõikavad kasu Hiina õitsvast tarbimisbuumist ning Alibaba olevat üks neist imelistest pärlitest koos otsingumootori firma Baidu ja turundussaidi 58.com-iga. „Hiina jätkab kasvulainel ja hoolimata negatiivsetest uudiste pealkirjadest leian ma sealt praegu samasuguse kasvupotentsiaali nagu aasta või kaks tagasi,“ kinnitas Carter.

Ka Bloombergi küsitletud analüütikud suhtuvad firma tulevikku erakordselt optimistlikult. Nimelt on koguni 86,5% analüütikutest andnud aktsiale osta-soovituse ning vaid 3,8% soovitab aktsiat müüa. Samuti on aktsia 12 kuu keskmine hinnasiht 96,8 dollarit, mis teeb tõusupotentsiaaliks praeguselt hinnatasemelt üle 45%.

Vasturääkiva info põhjal võib eeldada, et tulevik toob üllatusi nii Hiina kui ka Alibaba kohta. Sellele rongile ma aga oma sõbral hüpata ei soovitaks.

Alibaba aktsia  Foto: Äripäev
Hetkel kuum