Investor Toomas: tegin õigesti, et müüsin Apple’it

Apple'i tegevjuht Tim Cook tutvustamas uut iPhone 7.  Foto: EPA
investor Toomas • 8. september 2016 kell 4:00

Eile toimunud Apple’i üritusel tutvustas firma uut nutikella ja iPhone’i mudelit. Kumbki toode ei pannud minu südant kiiremini põksuma ning ma usun, et suur hulk inimesi tundis sama.

Eilne üritus kinnitab minu hinnangul juuli lõpus vastu võetud otsust müüa osa Apple’i aktsiaid.

Esiteks räägiks veidi üritusest. Apple tutvustas vaid kaht uut toodet ja selle peale kulus kaks tundi. Juba poole peal olin ma väsinud ja ausalt öeldes oleks võinud kõike seda pärast kuskilt kokkuvõttest lugeda. Kunagi põnevad ja laetud õhkkonnaga üritused on veninud pikaks ning on nüüd täis teiste firmade insenere, kes tutvustavad rakendusi, mis mulle ausalt öeldes korda ei lähe.

See üritus peaks olema ikka eelkõige iPhone’i-keskne, kuid laval nägime lausa kolme erineva mängufirma inimesi promomas igaüks enda toodet. Paistab, et üldiselt on iPhone’il puudus suurtest uuendustest, mistõttu minnakse marginaalselt uuenduslike asjadega liiga detailidesse, et tõestada, kui hea see uuendus ikkagi on. Ehk on see lihtsalt küpseks saanud tootele iseloomulik joon...

12MP tagakaamera optilise pildistabilisaatoriga

Kaks 12MP kaamerat 2x optilise suurendusega

25% heledam Retina HD ekraan

Uus stereo kõlarite süsteem, mis on kaks korda valjem

Vee- ja pritsmekindel

Kaks uut värvi

Mälumahud 32GB, 128GB ja 256GB

Eestisse jõuab 23. septembril

Konkurentidele jõuti järele, mitte ei mindud mööda

Aga seadmetest. Apple Watch on nüüd GPSiga, mis teeb selle sportlikele inimestele märgatavalt praktilisemaks. Kui veel veekindlus välja jätta, siis ülejäänud täiendused on suhteliselt väiksed. Kella Achilleuse kand on endiselt aku. Apple ei maininud kordagi kella akut, millest saab vaid järeldada, et see peab endiselt vaid päeva vastu. Kuigi mõningate omaduste poolest on tõesti tegu laheda tootega, siis tehnoloogia pole endiselt sealmaal, et paneks kellale tormi jooksma ja teeks sellest Apple’ile olulist käivet genereeriva toote.

iPhone’i osas olen veidi optimistlikum. Esiteks on välimus kenam - musta läikiva tagaosaga versioon on väga pilkupüüdev. Kuid paraku on tegu 2014. aasta disaini kerge uuendusega. Apple vaid parandas selle “vuugivahede” koleduse, millele inimesed kaks aastat tagasi tähelepanu juhtisid.

Kaks uut värvilahendust (mõlemad mustad) kindlasti meelitavad hulga inimesi oma senist telefoni välja vahetama. Palju räägitud kõrvaklapiauk on läinud ning mina selles probleemi ei näe.

iPhone 7 Plusil on fantastiline uus kaamera, mis kahtluseta saab nutitelefonide kaamerate uueks standardiks. Lisaks välimusele ja kaamerale on uuendatud sisu, lisatud üks kõlar telefoni ülaossa ning telefon on nüüd veekindel. Paraku aitavad kõik need uuendused, välja arvatud kaamera, Apple’it konkurentidele järele, mitte ei vii neist mööda.

Nõiaring jätkub

Ning lõpetuseks räägime aktsiast. Päeva lõpuks kallines Apple’i aktsia vaid 0,63%, 108,38 dollarini, mis näitab, et laias laastus sellist üritust investorid ootasidki. Eilse üritusega seonduv oli ammu aktsiasse sisse hinnatud ja see oli ka üks põhjusi, miks ma juuli lõpus müüsin kolmandiku enda Apple’i väärtpaberitest.

Kindlasti müüb Apple rohkelt uusi iPhone’e, kuid ma pole kindel, kas nad suudavad lüüa iPhone 6 ja 6 Plusi müüginumbreid. Ma oleks väga üllatunud. Ja nüüd on firmal jälle pinge peal teha midagi erakordset järgmiseks aastaks, kui iPhone tähistab enda 10. sünnipäeva, ning nõiaring jätkub. Praegu ma pigem olen valmis oma positsiooni Apple’is veelgi vähendama, mitte suurendama.

Võib-olla telefoni ma siiski ostan. Pole veel otsustanud.

Hetkel kuum