investor Toomas • 30. juuli 2017 kell 6:30

Kas Baltikumi ettevõtetel hakkab lagi ette tulema?

Foto: Raul Mee

Enamik mu portfelli kuuluvatest Balti ettevõtetest on oma tulemused avaldanud. Aeg väikeseks vahekokkuvõtteks.

Kodubörsil andis mulle sel suvel kõige enam mõtlemisainet Tallink: suuromanikud tegid kontserni aktsiatega vangerdusi ja omavahelisi kokkuleppeid ja börsiteade, mille järgi kaalutakse Tallinkis võimaliku uue suurinvestori otsinguid, pakuvad mulle piisavalt põnevust. Kui aktsia käis 1,09 euro tasemel ära, tõusis käsi juba müügiorderit sisse panema, kuid alalhoiuinstinkt sai võitu.

Kuna mul on praegu portfellis 11900 Tallinki aktsiat, siis rahalises mõttes positsioon suur ei ole. Kui aga ettevõtte ülevõtmiseks läheb, siis seisab ühelt poolt meeles kunagise telekomiettevõtte saatus, mille väikeaktsionärid ikka veel kohut käivad.

Tallinki aktsia kaupleb praegu 1,1 euro juures, aga kuna järgmisel nädalal on oodata kontserni poolaasta vahekokkuvõtet, siis võib sealt veel üllatusi tulla. Suvehooajal ootaks Tallinkilt tugevamat tulemust, mis pühiks meelest esimese kvartali paarikümnemiljonilise kahjumi.

Kas kasumiiha on investori jaoks patt?

Olympic näitas jällegi numbrite ilu: hasartmängukontserni poolaasta käive ulatus üle 100 miljoni – ja seda hoolimata impeeriumi kokkutõmbamisest. Nii on Olympic väljunud Poolast ja Valgevenest ning sulgenud ka Lätis järjekordselt kasiinosid. Sellest, et vähemaga annab teinekord saavutada rohkem, annab tunnistust kosunud kasum.

Pole midagi parata, investorina keskendun aktsiate puhul kas nende tõusule või dividendidele. Dividendide poole pealt on selgesti meeles möödunudaastane 15sendine dividend. Ja mitte vaid mul. Kui viimasel aktsionäride üldkoosolekul teiste investoritega rääkisin, ütlesid mitmed, et stabiilne 10sendine on hea, aga kontserni võimekust arvestades võiks ta latti kõrgemale tõsta. Facebookis põrmustas küll üks kaasinvestor mu ootused – ei usu, et sealt dividenditõusu tuleb. Ettevõtte käekäiguga jäin laias plaanis rahule ning ootan talt tugevat teist poolaastat.

Käibenumbrite järgi vaadatuna astub Olympic võistlustulle Aprangaga, kelle poolaastakäive jäi küll OEG-le alla, kuid seevastu on neil tugev ambitsioon: sel aastal on võetud sihiks 230miljonilne käive. Hea tarbimiskeskkond kasvatas tulemusi kõigil kolmel Balti turul.

Tallinna börsi enneolematu ralli

Tallinna börsiindeks tõusis suurte ettevõtete tulemuste toel kuuga ligi 8 ja pool protsenti. S&P 500 on selle kõrval oma 2,3protsendise tõusuga poisike. Tegelikult oleks hea, kui Balti börside jaoks oleks sarnane mugav investeerimisinstrument nagu mu portfellis asuv EWZ: võrdlemisi madalate kuludega investori jaoks selgelt koostatud toode. Huvitav, kas Eestis leidub investorit, kes on oma portfelli kohaliku indeksi järgi koostanud – tema tootlus võib päris muljetavaldav olla.

Lisaks on Balti alternatiivbörsile oodata uut tulijat: Medical Pharmacy teatas, et plaanib B-aktsiaid pakkuma hakata ning need First Northil noteerida. Kuna tegu on vastuolulise minevikuga ettevõttega, siis jään pigem IPOst eemale. Teine põhjus on ka see, et praeguse börsibuumi ajal on hea hoida aktsiaid suurema käibega ettevõtetes – siis on vajadusel lihtsam väljuda.

Hetkel kuum