Investor Toomas: vendade Talpseppade vägitegu

Etalon Varahaldus ASi investeeringute juht Mikk Talpsepp kinnitab, et ettevõtet maha kanda on veel selgelt liiga vara.  Foto: Andres Haabu
investor Toomas • 18. august 2017 kell 3:15

Paari aasta eest vendade Mikk ja Tõnn Talpsepa loodud investeerimisfirma on küll sügavas miinuses, kuid kasu on see toonud sellegipoolest.

Et minagi sain omal ajal pakkumise Etalon Varahaldus ASi nimelisse ettevõttesse investeerimiseks, olen selle käekäigul huviga pilku peal hoidnud. Tõsi, toona plusse ja miinuseid vaagides otsustasin ettevõttesse investeerimisest loobuda. 

Soovisin kõigepealt näha, kuidas ettevõttel minema hakkab, võimalus suur osa panustatud rahast kaotada polnud minu jaoks just meeldivamate killast ning otsustavaks sai seegi, et soovisin olla ise oma investeeringute peremees. Küll andsin endale aru, et eeldatav tootlusepotentsiaal oleks väga kõrge ning ettevõtte juhid olid jätnud varasema tegevusega hea mulje. Ka rääkis investeeringu kasuks see, et vennad Talpsepad paigutasid ettevõttesse iseenda raha.

Näitasid, mis on risk

Tänaseks on tõsiasi see, et nende investorite jaoks, kes omal ajal erinevalt minust raha paigutada otsustasid, on igast sissepandud eurost järel ligemale 53 eurosenti. Milles seisneb õppetund, küsite? Aga selles, et Talpsepad näitasid väga selgelt, mis asi on õigupoolest risk. Ehkki Etaloni tehingute ajalugu detailselt paraku näha ei saa, on ettevõtte tegevuse jälgimine olnud tänuväärt õppematerjal turuosalistele kahtlemata.

Just tõusva turu tingimustes, mil portfell igapäevaselt uusi rekordeid lööb, võib riski mõiste üpris abstraktseks jääda. Eriti kui puudub kriisikogemus või kogemus suuremate kaotuste kandmisest. Risk aga just seda tähendabki: täna pluss 10% võib homme olla hõlpsasti -15% või rohkemgi. Ja seda maksaks alati meeles pidada.

Hull on asi siis, kui võetud riskiga ei kaasne samaväärset või suurematki tulupotentsiaali. Vastasel juhul on igati normaalne, et riskid realiseeruvad. Vaadates Etalon Varahalduse aktsia liikumist ja arvestades ettevõtte esialgseid eesmärke ning kirjeldatud strateegiaid, ei üllata mind ausalt öeldes praegune aktsia madalseis karvavõrdki. Ka ei oleks ma ülemäära üllatunud, kui ühel päeval polekski aktsia väärtusest midagi järel. Suured võidud on vaheldunud samaväärsete kaotustega.

Etalon Varahaldus AS

On mitteavalik investeerimisfirma, mille tegevuseks on omavahendite investeerimine aktsiatesse, võlakirjadesse ja muudesse finantsinstrumentidesse.

Ettevõtte põhitegevus on turu ebaefektiivsuste peale ülesehitatud investeerimis- ja kauplemisstrateegiate rakendamine ning väärtusinvesteerimine.

Ettevõtte juhtkonda kuuluvad vennad Mikk ja Tõnn Talpsepp. Mikk vastutab investeeringute juhtimise eest ja Tõnn administratiivse juhtimise eest.

Alustas tegevust 2015. aasta mais, mil kaasas ligi 70 investorilt rohkem kui 2 miljonit eurot.

Perioodil 2015–2025 on ettevõtte eesmärk kasvatada A-aktsia raamatupidamisväärtust keskmiselt +26% aastas ehk 1 euro pealt 10 euroni.

Allikas: Etalon Varahaldus AS

Mina mängin teises liigas

Samuti ei oleks ma sugugi üllatanud ega kahetseks otsust investeerimisest loobuda siiski, kui aktsia väärtus oleks tänaseks kahe- või kolmekordistunud. Risk ja tulu käivad ikka käsikäes. Ehkki minu portfelli on aegade jooksul sattunud küllalt aia taha läinud investeeringuid ning nii mõnegi aktsia hind on kõikunud suure amplituudiga, pole minu võetud riskid olnud Etaloni investeeringute juhi Mikk Talpsepa võetud investeeringutega võrreldavad. Pigem olen mõningate riskimõõdikute järgi olnud pensionifondidestki konservatiivsem.

Sestap maksakski igal oma portfelli aktsiaid valival investoril hoolega mõelda, kui suuri riske ollakse valmis kandma. See üksainus otsus, paneb suuresti paika ka kõik järgmised.

Mikk Talpsepa kiituseks tuleb kindlasti tuua avatust meediaga suhtlemisel, aga ka riskide rõhutamist igal sammul. Esimesest päevast peale oli kõigile investoritele selgemast selgem, et oodatava 26% asemel võib rahapaigutajat vähemasti teoreetiliselt oodata ka ümmargune null.

Hetkel kuum