investor Toomas • 30. august 2017 kell 21:01

Investor Toomas: sain paljulubava investeerimissoovituse

USA tehnoloogiahiiu IBMi aktsia hind on muutunud üha atraktiivsemaks.  Foto: EPA

Tuleb tunnistada, et ma polnud üllatunud kui mu postkasti saabus lugejakiri Rainerilt, milles investor soovitas mul lähemalt vaadata tehnoloogiafimat IBM.

Tegemist on maailma ühe suurima tehnoloogiafirmaga, mis on viimastel aastatel muutnud ärisuunda ja püüab taas kasvama hakata. Lisaks kostitab IBM oma aktsionäre stabiilselt dividendidega ja on seda teinud nii headel kui ka halbadel aegadel. Ka ettevõtte aktsia hind on sel aastal märkimisväärselt kukkunud ja kui uskuda, et see pöördub varsti taas tõusule, oleks sisenemiseks tõepoolest õige aeg.

Rainer, lugeja

 Soovitan Toomasel vaadata IBMi aktsiat

Ma ise ostsin IBMi aktsiaid 2015. aasta lõpus, kui hind oli langenud alla 140 dollari. Osa aktsiatest müüsin maha selle aasta veebruaris, kui hind oli tõusnud 180 dollari peale ja nüüd olen hakanud osalust taas suurendama.

Miks?

IBM maksab korralikult dividende ja on neid pidevalt tõstnud, hetkel on dividenditootlus üle 4%.

On oma ärivaldkonda edukalt muutnud ja tegeleb tulevikku suunatud äriga. Nüüd on võimalik taas vaikselt kasvama hakata.

Kriisi ajal langes IBMi aktsia võrreldes muude aktsiatega suhteliselt vähe ja hind taastus 1 aastaga.

Hetkel on hind väga soodne arvestades dollari liikumist 1,05 pealt 1,18 peale ja P/E-d, mis on hetkel umbes 11 ja edasivaatav P/E on 10.

Juba oman killukest IBMist

Alustuseks pean ütlema, et mul on juba osalus IBMis ja seda Berkshire Hathaway kaudu. Kuigi Warren Buffett tegi kevadel üllatava sammu ja müüs maha kolmandiku oma IBMi osalusest, on Berkshire’i portfellis siiski 7,75 miljardi dollari eest IBMi aktsiaid. Nagu teisedki investorid, jälgisin huviga uudiseid sellest, kuidas Buffett oma müügiotsust põhjendas. Tema sõnul on ettevõte “sattunud päris karmi konkurentsi  keskele” ja selle areng ei vasta enam kuue aasta tagustele uhketele plaanidele.

Pean tunnistama, et mindki panevad IBMi puhul muretsema just kehvad kvartalitulemused, mis on juba üle viie aasta languses. Ning kuigi see on viinud IBMi aktsiahinna küllaltki atraktiivsele tasemele, ei oska ma praegu ette näha, mis võiks selle uuesti tõusule pöörata. Pilvetehnoloogia alal Amazoni ja Microsoftiga konkureerimine on äärmiselt keeruline. Lootust on, et ehk õnnestub ettevõttel IT-valdkonnas tõeline läbimurre saavutada oma superarvuti Watsoniga ning sellisel juhul tuleb mul kindlasti oma sõnu süüa.

Praegu on mul juba investeeritud korralik summa Microsofti, mis on IBM peamine konkurent pilveteenuste valdkonnas. Õnneks sain juulis ettevõtte viimaste kvartalitulemuste üle rõõmu tunda, sest nii konkurentsitihedas ärisegmendis on tõepoolest keeruline teistest ette trügida ja vahet hoida.

Ilma tulemusteta ostma ei kipu

Sobrasin siiski veidi analüütikute analüüsiraportites ja hoolimata IBMi senistest kehvadest majandustulemustest ei mata nad maha lootust, et ühel päeval hakkab firma taas korralikke kasuminumbreid näitama. Ainuüksi lootusest aga ei piisa ja sooviksin oma silmaga näha, et majandustulemused hakkavad paranema. Olen siiani pikaajalise perspektiiviga investor ning kuigi IBMi stabiilsed dividendimaksed sobivad mu profiiliga, ei hakka ma praeguse aktsiahinna juures riski võtma.  Olen siiani pidanud kinni ka põhimõttest, et ei vii oma portfellis ühe sektori ettevõtete osakaalu liiga suureks. Microsofti ma aga IBMi vastu praegu välja vahetada ei söanda.

Sellegipoolest on kõik tehnoloogiamaailmaga seonduv äärmiselt põnev ja järgmised aastad toovad meile kindlasti üllatusi. Seega mõistan investoreid, kes IT-gigantidesse just praegu investeerivad. IBM ja mu portfellis olev Microsoft jätkavad üksteisevõidu pilveteenuste arendamist. Kõige olulisem on aga see, mis saab tehisintellektist ja kuidas hakatakse seda erinevatel elualadel kasutama. 

Ahjaa, viimati soovitas Rainer mais kaaluda Suurbritannia jaekontserni Sports Directi aktsiate ostu - ehkki mina põlgasin aktsia toona ära, on väärtpaberi hind sellest ajast kerkinud pea 30%.

Hetkel kuum