Preemiaks pool jäätist terve hinnaga

07. oktoober 2014, 07:46
Juhtkiri
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141007/OPINION01/141009781/AR/0/AR-141009781.jpg

Premia aktsionäridel on põhjust jäätiseäri müügi üle rõõmustada, kuid ettevõtte edasiste investeerimisplaanide suhtes valitseb teadmatus.

Tänase Äripäeva kaanelugu käsitleb Premia Foodsi otsust müüa kogu oma Baltimaade ja Venemaa jäätise ja külmutatud kaupade äritegevus. Ostjaks on Ukraina suurettevõtja, Food Union grupi omanik Andrei Beshmelnitski. Food Union seob ka näiteks Läti suuremaid piimatööstusettevõtteid.

Toimetuse hinnangul on Premia aktsionäridel põhjust rõõmustada, kuid tulevikku varjutab teadmatus ettevõtte edasiste investeerimisplaanide suhtes.

On vana tõde, et igal asjal on oma hind. Selle sobivuse korral saab ka ostust või müügist asja. Siiski ei juhtu just sageli, et sisuliselt poole ettevõtte eest pakutakse tema täit turuhinda. Aga just nii Premiaga läks, kuna ettevõtte tegevusest umbes poolt hõlmava ärivaldkonna eest pakkus ostja 27 miljonit eurot. Samal ajal ulatus kogu börsiettevõtte Premia Foods turuhind umbes 25 miljonini, millele viitas ka Premia Foodsi nõukogu esimees Indrek Kasela Äripäevale antud intervjuus. See oli ka peamine põhjus, miks Premia aktsia hind eile uudise avalikustamise järel üle 10 protsendi kõrgemale kerkis. Aktsionäride rõõmuks, mõistagi.

Tõsi küll, börsiga on seotud ka tehingu võimalik negatiivne pool. Seda varjutab mõnevõrra teadmatus Premia kui börsiettevõtte tuleviku suhtes. Praegu ütlevad Premia esindajad, et ettevõte jätkab börsil. Kui aga jäätis oli midagi Premiale igiomast just siinsamas Eestis, siis järelejääv kalakasvatus kusagil Rootsis või firma põhitegevus Soome turul võib siinsele investorile juba märksa kaugemaks jääda.

Kahtlemata sõltub paljugi Premiast endast. Eeskätt sellest, millisesse valdkonda müügist saadav raha investeeritakse. Hetkel sellele väga konkreetseid vastuseid veel ei paista olevat, millele viitab ositi ka Indrek Kasela vihje, et tänu sellele tehingule võivad aktsionärid oodata suuremat dividendi.

Investeerimisplaanidel on oluline roll ka edaspidise riskide hajutamise mõttes. Jäätiseäri müügiga langes ju tervikuna ära üks nii-öelda korv, milles mune hoiti. Jah, hooajalised riskid on jäätiseäris kahtlemata suured ning konkurents tänu näiteks Balbiinole ja importjäätiste osakaalu kasvule samuti, aga see on Premiale siiski vana hea tuttav valdkond.

Elu näitab, et kalaäri on liiga riskantne, et ainult sellega piirduda. Seetõttu võiks aktsionäridele kindlasti meelt mööda olla plaan, et Premia ostab edaspidi ise midagi üles või siis panustab kiiresti mõne teise valdkonna arendamisse.

Kiiruse tegur. Suhteliselt kõrge müügihinna taga võib aimata ka kiiruse tegurit. Võimalik, et pakkumine tuli ootamatuna ka Premiale ja positiivse tulemuse tagamiseks oli kohe küljes korralik hinnalipik. Avalikkusele oli aga kahtlemata tegu üllatusega, enamasti nii suurte tehingute eel ikka mingeid jutte liigub.

Küll aga on Äripäev 2012. aasta jõulude eel kirjutanud, et Andrei Beshmelnitski ja tema äripartnerite viimaste aastate jõulised investeeringud Lätti on piimaturule toonud jutud, et sama äriseltskond võib Balti riikides edasi laieneda. Toona vihjati näiteks Oliver Kruudale kuuluva Tere võimalikule müügile.

Toetudes kas või tänases loos sõna saavate Premia aktsionäride jutule võib uskuda, et Premia müügitehingu kinnitamises aktsionäridel kahtlusi ei ole. Tõsi küll, koondumiseks peab firma seejärel loa saama ka Venemaa ning Läti konkurentsiametilt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. October 2014, 09:48
Otsi:

Ava täpsem otsing