Äripäev • 27. oktoober 2016 kell 4:00

Õudusunenägu

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Teres puhkenud võimuvõitlus on ettevõtte igapäevase toimimise seisukohalt kahjulik ega aita lahendada pikaajalisi probleeme, leiab Äripäev juhtkirjas.

Teres tekkinud olukord on iga ettevõtte õudusunenägu. Kaks juhti korraga! Kumb on õige, kumb on päris? Täna üks ja homme teine?

Kui võimuvõitlus Tere sees peaks pikale venima, võib see tähendada ettevõtte hävingut, sest lööb paigast kogu toimimise, organisatsioonikultuuri ja suhted niikuinii. Tegemist on Eesti mõistes suure ettevõttega, seal töötab rohkem kui nelisada inimest. Peale võlausaldajate on Terel veel suur hulk koostööpartnererid, kellega on tarvis igapäevase töö käigushoidmiseks asju ajada. Sest hoolimata sellest, et kohus on välja kuulutanud Tere omanikfirma Elveda pankroti, käib tootmine edasi ja Tere Viljandi ja Põlva tootmisüksuses valmistatakse üle 150 toote, mis kaunistavad kõigi suurte kaubakettide piimatoodete lette.

Kruuda võiks Tere müüa

Äripäev on Kruudale ammugi andnud soovituse Tere maha müüa ja selle juhi koht vabaks teha. Äsja see viimane justkui juhtuski, kuigi mitte Kruuda taandumise teel. Kui kohus Elveda pankroti välja kuulutas, vahetas pankrotihaldur kohe välja ka Tere nõukogu. Ja see nõukogu määras omakorda ametisse Aivar Rehe, Danske Banki endise Eesti juhi. Ehkki ajakirjanduses rääkis Rehe sellest, kuidas ta Kruudaga mitu korda päevas suhtleb ja koostööd teeb, on päriselt pinged suured ja segadus kipub üle pea kasvama. Osa tootmisüksuste juhte on ajakirjanduse vahenduselgi teatanud, et nende juhataja on Kruuda ja Rehel ei maksa siin üldse sõna võtta. Õli valab tulle Elveda advokaat, kelle meelest pole pankrotihalduri otsust õiguslikus mõttes olemaski.

Halb maine

Tere on pankadele võlgu ligi 30 miljonit eurot ning pankade kannatus on katkenud. Veel eelmisel aastal pikendas Nordea maksetähtaega. Samal ajal on Kruuda ise tekkinud suures võlas süüdistanud panka, nägemata ainsatki viga enda tegutsemises. Küll olevat talle pakutud finantstooted sobimatud, küll olevat pank põhjustanud ettevõtte väärtuse kahanemise. Kui Kruuda mis tahes ettevõtmise rahastamise jutuga veel mis tahes panga uksest sisse astuks, tuleks tal sealt, selg ees, välja taganeda.

Tere koostööpartnerid on Kruuda peale ammu nii pahased, et lähevad närvi isegi tema nime kuulmise peale. Kruuda heast nimest ettevõtjana ei ole järel mitte midagi, kuigi talle on varemgi kuulunud tuntud kaubamärke. Ent Kruuda käes läheb kõik hea enamasti pahaks ja tänase seisuga sõltub Tere edasine käekäik muude asjaolude hulgas suuresti sellest, kas Kruuda seda juhib ja omab või mitte. Ükski ettevõte ei saa eksisteerida vaakumis, ta vajab koostööpartnereid. Kuna ausus, sõnapidamine ja äride läbipaistvus pole olnud Kruuda lemmikpõhimõtted äritegemises, on usaldus tema isiku suhtes kahanenud kriitilise piirini.

Ettevõtte toimimine häiritud

Ettevõtte olukord on vaieldamatult keeruline. Kui veel eelmisel nädalal võis tunduda, et Aivar Rehe juhiks määramisega saab ettevõte töörahulootust, siis praeguse seisuga on see juriidilise tõlgenduse küsimus, kes õigupoolest ettevõtet juhib. Küsimuse üle, kes siis õieti ettevõtet juhib, murravad piike advokaadid: Tere suurima võlausaldaja Nordea esindaja ühelt poolt ja Elveda esindaja teiselt.

Tragikoomiline olukord, kus osa tooteüksuste juhte on ühel ja osa teisel pool, ei aita kindlasti ettevõtte korralikule toimimisele kaasa.

Hetkel kuum