Jahisadamates pääseb üha raskemini löögile

08. september 2016, 16:30
Tallinna Vanasadama Jahtklubi
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160908/USEFUL/160909741/AR/0/Tallinna-Vanasadama-Jahtklubi.jpg
Ainult tellijale

Konkurents kaikohtade üle muutub iga aastaga üha tihedamaks, mistõttu peaksid veesõidukite omanikud hakkama varakult kohta broneerima.

Pärnu Jahtklubis saavad oma jahte ja mootorpaate hoida nii eraisikud kui ka ettevõtted. Sealse juhiabi Maret Paisi sõnul on suurim kulu kaimaks, mis sisaldab joogivett ja elektrit, duši ja WC kasutamist, jäätmekäitlust ja pilsivee tühjendust. Kui ei ole isiklikku hoiustamiskohta, tuleb talvel arvestada ka aluse hoiustamise kuludega.

Kõige soodsamad kaikohad Pärnu Jahtklubis algavad 130 eurost kuus (alustele kuni 21 jalga ehk 6,4 meetrit), pikemate aluste omanikel tuleb arvestada juba 385eurose väljaminekuga. „Vajadus hoiustamise hindu muuta sõltub kommunaalteenuste hindade tõusust. Viimati muudeti hindu viieaastase vahega,” lisas Pais.

Tallinna Vanasadama jahisadam pakub aluste hoiustamist samuti eraisikutele ja ettevõtetele, klientuur jaguneb püsiklientideks ja tavakülalisteks. Jahisadama kapteni Kalle Kuusi sõnul püsib hooajal esimeste arv kuuekümne tuuris, samas kokku on kaikohti 110.

Mis hindadesse puutub, siis Vanasadama klientidel tuleb arvestada, et tulev hooaeg toob suure tõenäosusega hinnatõusu. „Viimati muudeti hindu kolm aastat tagasi. Uus hinnamuudatus on tingitud summadest, mis on investeeritud kaide ja ujuvkaide remonti, sadama parendustesse ja teenindava personali suurendamisse,” selgitas Kuus.

Tallinna Vanasadama Jahisadama kapten Kalle Kuus ütles, et uuel hooajal võib oodata kaikohtade hinnatõusu.

Purjetamise instruktor ja väikelaevajuhtide koolitaja Elmo Saul, kel on kogemusi aluste hoidmisega Eestis ja Lätis, rõhutab sadamate puhul olulise faktorina puhtust. „Üks asi, et sadam ise on ilus ja puhas, teine, et söetolmu, tahma, putukate ja õietolmu reostus oleks minimaalne,” märkis Saul. Tähtsad on ka paadi hooldus, kaitstus ilmastiku eest ja sihtsadamate rohkus.

„Remonditöid peab olema mugav teha, kasuks tuleb poodide lähedalolu. Sadam peab pakkuma kaitset ka tormide eest ning vähem oluline pole klubiline tegevus,” loetles Saul.

Konkurents iga aastaga tihedam

Pärnu Jahtklubi juhiabi Maret Pais tõdes, et iga aastaga on konkurents kaikohtadele tihenenud. Samas lisandus eelmisel suvel Pärnu Jahtklubisse kaikohti juurde, mistõttu pole siiani kedagi ära saadetud. Kaikoha taotlemine on iseenesest lihtne: selleks tuleb esmalt täita aluse deklaratsioon ja saata see soovitavalt varakevadel jahtklubisse.

„Kaikohti jagatakse deklaratsioonide esitamise järjekorras. Edasi vastutab iga omanik oma aluse korrashoiu ja kindlustuse eest juba ise. Põhiline nõue on hoida oma alust nii, et see ei kahjustaks Pärnu Jahtklubi vara näiteks tormide või veetõusu ajal,” märkis Pais.

Vanasadama jahisadama uustulnukatel on võimalik omale kaikoht saada mõne varasema püsikliendi loobumisel. Kaikoha saamiseks tuleks hagu anda alates veebruarist-märtsist, selleks piisab, kui saata kodulehel olevale elektronpostile oma soov, edasine toimub juba operatiivse suhtluse teel.

„Sadama põhinõudmised on, et kaiotsad peavad vastama aluse suurusele ja olema korralikult kinnitatud. Aluste korrashoid on seejuures iga reederi oma asi ja sadam mingeid lisakohustusi endale ei võta,” märkis Kruus.

Elmo Saul soovitas kaikoha kindlustamiseks liituda kohaliku jahtklubiga. Peale mõnusa seltsielu on tavaliselt klubiliikmel ka hinnasoodustused.

„Ma ise väikelaevajuhtide koolitajana pean oma missiooniks ka korrektse merekultuuri propageerimist. Eriti kriibivad mu silma katkised ja koledasti vedelema jäetud sildumisotsad,” sõnas Saul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. September 2016, 16:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing