Aira Tammemäe • 3 veebruar 2017

Jack Canfieldi juhtimissoovitus: oska olla tänulik

Jack Canfield  Foto: Edu Akadeemia

Edukoolitaja Jack Canfield toob välja kolm juhtimissoovitust, millest esimene on seotud juhtidel sageli esineva probleemiga – nõudmised töötajatele on enesestmõistetavad, tänamine soorituse eest aga mitte.

Praktiseeri tänulikkust

Töötajate motivatsiooniuuringud näitavad, et tunnustatuse tunne on isegi motiveerivam kui palgatõus. Sellegipoolest ei õnnestu paljudel tänulikkuse jõudu täiel määral oma era- ja tööelus käiku lasta. Tunnustust väljendades ei tõsta sa ainult inimese enesetunnet, vaid ka iseenda oma, rõhutab Canfield. Kaaslased on altimad aitama sul eesmärke saavutada, kui tunnevad, et sa väärtustad nende panust. Varjukülgi ei olegi – tunnustus ei maksa midagi ja keegi pole kunagi kurtnud liigse tunnustamise üle.

Canfield lisab veel ühe nipi: "Kandsin kunagi taskus paberitükke, millel oli 10 ringi. Iga kord, kui kellelegi tunnustava sõna ütlesin, täitsin ühe ringi. Kui ma päeva lõpuks ei olnud kõiki 10 täitnud, saatsin e-kirju. Mõne kuu pärast sai tänulikkuse väljendamine mulle harjumuseks ja enam ei kandnud ma paberitükke kaasas."

Tema üheksa inimesega ettevõttest ei ole üle 5 aasta jooksul lahkunud ükski töötaja. Ta kirjutab suure osa säärasest lojaalsusest selle arvele, et nad kõik tunnevad end väärtustatuna.

Küsi ja tunnusta tagasisidet

Selle asemel, et eeldada, kuidas sul läheb, küsi tagasisidet! Lase alluvatel, ülemustel, klientidel ja lähedastel hinnata su tegusid 10-palli skaalal. Kui saad maksimaalsest väiksema vastuse, uuri, mida peaksid tegema, et jõuda 10-ni.

Seda strateegiat järgides julgustad teisi aitama sul paremaks muutuda. Peapõhjus, miks tagasisidet enamasti ei küsita, on hirm selle pärast, mida võidakse kuulda. Kuid info on kindlasti väärt hirmule vastu astumist. Igasugune tagasiside ei ole alati täpne ega aus, kuid leia korduvaid mustreid ja väldi vihastamist siis, kui sa öelduga ise nõus ei ole.

Pea kinni kõigist kokkulepetest

Vastasel juhul kaotab teine osapool sinusse usu ning on vähem tõenäoline, et ta soovib sinuga edaspidi koostööd teha. Mis veel kriitilisem – vähendad sellega osaliselt usku ka iseendasse ja nii on pea võimatu edu saavutada.

Kokkulepete murdmise vältimiseks õpeta end ütlema ei asjadele, mida eelistad mitte teha. Siis ei pea sa hiljem taganema. Kirjuta kalendrisse asjad, mida oled nõustunud ja kokku leppinud tegema. Üllatavalt paljud muide ei tee seda!

Kui oled sunnitud kokkuleppe tühistama, anna teisele osapoolele võimalikult kiiresti teada ja tee kõik endast olenev, et lahendada probleemid, mida see võib teistele põhjustada.

Jack Canfield on 19. märtsil Tallinnas toimuva seminari „Passion for Success“ peaesineja. Tema tippu lennutanud raamatusari „Chicken Soup for the Soul” koosneb 225 raamatust ja seda on välja antud üle 500 miljoni eksemplari 47 keeles. Eestlastele on ta eelkõige tundud filmist „The Secret“. Canfieldi peetakse maailma parimaks edutreeneriks.

Hetkel kuum