Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Hüppan üle Netflixi pullide leeri

17. juuli 2018, 16:30
Topeltdiil Netflixiga: kõigepealt lühikeseks, siis pikaks.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180717/TRADER/180719729/AR/0/AR-180719729.jpg

Kui kaob ära põhjus mõnes aktsias lühike olla, tekib loomulikult kohe põhjus selles pikaks minna - nii arvas legendaarne kaupleja Jesse Livermore. Mina kavatsen täna oma Netflixi lühikese positsiooni kinni panna, loodetavasti kopsaka kasumiga, ja siis samas aktsias pikaks minna.

Nii nagu eile kirjutasin, võtsingi Netflixi aktsias enne kvartalitulemuste teatavakstegemist lühikese positsiooni. Kalkuleerisin äärmise hoolikusega oma riske. Netflix on väga kallis aktsia, makstes sisenemise hetkel üle 400 dollari. Seega võib vaid ühe aktsia suuruse positsiooni puhul 10% tõus minna mulle maksma 40 dollarit.

Mina otsustasin seada stop-loss'i 425 dollari juurde, mis oli eelmise nädala tipptase. Et piirata oma võimalik kahjum 50 dollariga, otsustasin, et positsiooni suurus on kaks aktsiat, mitte rohkem.

Netflix ei suutnudki investoreid prognooside ületamisega üllatada - nagu ma lootsingi - ja aktsia hind kukkus õhtusel järelturul 14% madalamale. Tänahommikusel eelturul on miinus eilse päevaga võrreldes 12%, mis minu pisikese positsiooni juures tähendab ligi sadat dollarit kasumit. Täpse kasumi saan teada turu avanedes, kui positsiooni sulgen.

Mis siis Netflixiga juhtus?

Nagu ma eile kirjutasin, on Netflix kahjumis firma, mille põhiline väärtus praegu on tema potentsiaal, tema võime kasvada. Eriti oodati meediaettevõttelt palju uusi kasutajaid ja see oli ka koht, kus firma eile avaldatud teise kvartali tulemused kõige rohkem soovida jätsid.

Analüütikud ootasid Netflixilt üle viie miljoni kasutaja lisandumist väljaspool USAd ja 1,2 miljonit USAs. Nii kõrgele seatud latti firma ületada ei suutnud, pigem võiks isegi öelda, et ta jooksis lati alt läbi, lisades 4,47 miljoni kasutajat väljaspool USAd ja kõigest 0,67 miljonit USAs. Just kodumaiste kasutajate kasvu langemine pooleni oodatust on ka aktsia kukkumise peamine põhjus.

Firma tegevjuhi Reed Hastingsi sõnul lasub kasutajate arvu oodatust aeglasema kasvu süü teistel: Disney tuleb samale turule, HBO lisab investeeringuid ja Prantsuse meediafirmad on Netflixiga konkureerimiseks seljad kokku pannud. Üldiselt mulle ei meedi, kui enda saamatuses kedagi teist süüdistatakse. Pigem võiks ettevõte vaadata, mis ta ise valesti teeb, näiteks jätab tema teenuse pakkumine Euroopas palju soovida. Aga see selleks.

Ootan nüüd põrget

Kui Netflix tõesti avaneb 350 dollari lähedal, kaalun selles aktsias hoopis pikaks minemist. Ma arvan, et sellelt tasemelt võib aktsia hind üles põrgata, kuni 20-30 dollarit.

Miks ma seda arvan? Netflix on esiteks analüütikute lemmik. Nad võisid küll varem nuriseda liiga kiire aktsia hinna tõusu üle, aga -14% langus peaks nende mure murdma. Eile teatatud kvartalitulemuste kohta kasutati mitu korda väljendit: "tugev, aga mitte silmapaistev kvartal" ja seda see ka oli, sest rahaliselt suutis Netflix analüütikute eesmärgid ilusti täita ja isegi ületada, teenides 0,85 dollarit tulu aktsia kohta.

Samuti on Netflix investorite lemmik ja eriti just institutsionaalsete investorite lemmik. Nemad vaatavad aga asju pikemas vaates ega pea ühte "mitte silmapaistvat" kvartalit eriliseks õnnetuseks. Pigem kasutatakse praegust aktsia hinna langust soodsa kohana, kus pikka positsiooni suurendada. Kõigest hoolimata on Netflix ju planeeritud aastakasvu graafikus ja kõige suurema kasutajate arvu kasvuga aeg ehk jõule sisaldav neljas kvartal on alles ees.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2018, 16:39

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing