28. mai 2011 kell 6:19

Arvamus: Presidenti valitakse järgmisel aastal

Möödunud nädalal lõppes presidendikandidaatide registreerimiseks Lätis. Praeguse presidendi Valdis Zatlersi vastaskandidaadiks esitati tuntud poliitik Andris Berzinš. Läti uus president võib selguda juba juuni alguses.

Ülevoolavat elevust on seni tekitanud vaid küsimus, kas kandidaadina võiks kusagilt tundmatusest sekkuda võitlusse mõni must hobune, kes ootamatult napsab võidu. Ajalooliselt on see Lätis olnud peaaegu tavaks. Nii said oma kohale nii eelmine riigipea Vaira Vike-Freiberga kui ka endine ortopeed Zatlers.

Teatavasti toimuvad tänavu presidendivalimised ka Eestis. Seni ühtki oponenti Toomas Hendrik Ilvesele esitatud ei ole ning hääled tagasivalimiseks on riigikogus koos. Peamiseks intriigiks on, kas Keskerakond esitab ka vastaskandidaadi.

Huvi teema vastu on siiski ütlemata leige, arvestades, et ettevõtjad on mitu korda Ilvest kritiseerinud. President on jätnud ettevõtjad tahaplaanile nii autasustamisel kui ka aastapäeva vastuvõtul. Alles veebruaris avaldas Eesti Tööandjate Keskliidu esimees Enn Veskimägi imestust, et president ei pööranud aastapäeva kõnes ettevõtjatele tähelepanu, ehkki just nemad on majanduse alustalad.

Äripäev palus mõlemalt presidendilt arvamusavaldust majanduse ja ettevõtluse teemal. Ei Läti ega Eesti president leidnud vastamiseks aega. Teema on ilmselt väheoluline.

Tõsi ta on, et mõlema Balti riigi ettevõtjaile võtmetähtsusega valimisi on oodata alles järgmisel aastal. Olgem ausad, Eesti majanduse ja ettevõtluse seisukohalt on märksa olulisem, mis saab avaraid võimalusi pakkuval Venemaal. Seal on presidendil sümboolse kõrval ka reaalset võimu.

Autor: Harry Tuul, Harry Tuul

Hetkel kuum