29. detsember 2011 kell 5:12

Harry Tuul: Rail Baltic nagu sibul

Rail Baltic on nagu sibul – pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline. Mis võikski olla kellelgi selle vastu, et jõuda mugavas kupeevagunis loetud tundidega Euroopa südamesse, nautides samal ajal meeldivat seltskonda, maitsvat toitu, huvitavat raamatut või puhkehetke. Nagu kõik unistused ja osa unenägusid, on see ilus ja köitev.

Kuid siis lööb sisse reaalsus. Esiteks on kahtlane, kas sellisele rongile jätkuks reisijaid. Kui pole aga reisijaid, ei ole sellise unistusteliini ülevalpidamiseks raha. Teiseks takistab reisijate arvu kasvu, et kavandatud liin viib osaliselt läbi soode ja rabade, kus inimesi ei ela. Kolmandaks tuleks raudtee rajamiseks tegelda sundvõõrandamisega. Sellest vajadusest ollakse teadlikud ning spekulandid on trassil olevaid maid juba kokku ostnud.

Neljanda kihina paljastub, et reisijateveo kahju kompenseerimiseks loodud kaubavood ei pruugi olla pooltki nii suured kui arvatud. Ja seda lihtsal põhjusel. Osa kaupu liiguks nii või naa teist teed, sest milleks minna ringi? Nii tekibki küsimus, kas juba eos tohutult kallis projekt, mille ainukeseks garantiiks on, et selle ülevalpidamiseks tuleb maksumaksjal järgnevatel aastakümnetel peale maksa, on ikkagi mõistlik? Kas tegu on aruka või pigem rumala eurorahaga, mida valatakse raudteesse, mis jääb aga kas tühjalt seisma või nõuab pidevat pealemaksmist?

Poliitiline tahe plaan ellu viia, vähemalt Eestis, on suur. Tuleks siiski projekt lahti lõigata ja kontrollida, et sibul hiljem kedagi nutma ei ajaks.

Autor: Harry Tuul, Harry Tuul

Hetkel kuum