Yana Toom: kuulutame Venemaa terrorismi toetajaks, aga verised teemandid ei sega kedagi

  Euroopa riikide seas on silmakirjalikku käitumist, kus häälekalt toetatakse Ukrainat ja materdatakse Venemaad, kui kogu lubatud abi Ukrainale ei anta ja Vene riigikassat täidetakse edasi, rääkis Euroopa parlamendi saadik Yana Toom.

  Toom tõi saates "Fookuses: Euroopa majandus" näiteks, et kõik Belgia saadikud hääletasid Euroopa parlamendis selle poolt, et kuulutada Venemaa terrorismi toetavaks riigiks. Toom on varem selgitanud, et ta ise jäi hääletusel erapooletuks, sest tegu oli juriidiliselt tühise resolutsioonig - Euroopa seadustes pole terrorismi toetava riigi mõistet veel defineeritudki.

  Ta jätkas, et samas on Belgia rääkinud endale sanktsioonidest välja erandi, et nad saaksid endiselt kaubelda Venemaa teemantidega, kuid see Vene sõjamasinat toetav äri ei sega kedagi. “Avalik arvamus on väga Ukraina-meelne praegu, aga avalikku arvamust annab kergesti petta nende kõlakate resolutsioonidega,” rääkis Toom.

  Teiselt tõi Toom näiteks, et Ungari peaminister Viktor Orbán kasutab edukalt Venemaa-vastaste sanktsioonide vetostamist, et endale erandeid kaubelda. “Kui me ei taha olla ka tulevikus Orbánite pantvang, siis me peame loobuma sellest, et meil on kõik konsensusega otsustatud,” arvas Toom.

  Lisaks rääkis Toom saates, Venemaa sanktsioneeritud vara kasutamisest Ukraina ülesehitamiseks, venemaalaste reisikeelust, nafta hinnapiirist, Euroopa riikide majandusest, pingetest Euroopa ja USA vahel ja Euroopa Liidu ühtsusest.

  Toomiga tuli juttu ka sellest, kuidas on Euroopa Ukraina sõjapõgenikega hakkama saanud ja millised probleemid on hakanud esile kerkima. Samuti selgitas ta, miks ei ole Euroopa tema arvates järgmiseks põgenikelaineks valmis ning mida tuleks põgenikepoliitikas muuta.

  Foto: Andras Kralla

  • Fookuses: Euroopa majandus
  • 09.12.2022
  KIIRUS:
  Yana Toom: kuulutame Venemaa terrorismi toetajaks, aga verised teemandid ei sega kedagi
 • Hetkel kuum