Äripäev • 28. veebruar 2019 kell 14:00

Miljard käib läbi, aga kätte ei jää midagi

Saates "Kasvupinnas" olid külas Maaelu Edendamise SA juhatuse esimees Raul Rosenberg ja Swedbank Eesti põllumajandussektori juht Brit Padjus. Saatejuht on Vahur Tõnissoo.  Foto: Äripäev

Tänases Äripäeva raadiosaates Kasvupinnas on ette võetud põllumajandussektori rahastuse teemad – sektori laenukoormus, laenuvõimekus ja laenuvõimalused.

Saate külalised on Swedbank Eesti põllumajandussektori juht Brit Padjus ja Maaelu Edendamise SA (MES) juhatuse esimees Raul Rosenberg, kes arutlevad põllunduse rahastuse teemadel.

„Laenude ja liisingute mahud põllumajandussektoris on tõusnud, viimase 10 aasta jooksul isegi 70-80 protsenti ja 2018. aasta lõpuga peaks laenude-liisingute tase olema 735 miljoni euro kanti. Kindlasti on sektoris laenamist soodustanud madalad intressimäärad, lisaks investeerimistoetused, efektiivistamine – kõik see soodustabki investeerimist,“ rääkis Brit Padjus.

Padjuse sõnul on praegu põllumeestel keerulised ajad – piimakriisist pole palju aega möödas ja kolm viimast aastat on olnud rasked just kehvade, saagi külviks või koristuseks mittesobivate ilmaolude poolest. „Need firmad aga, kes on keerulised ajad üle elanud, nende ees müts maha – ülitublid! Möödunud sügisel külvati maha rekordmahus talivilja ja ma väga loodan, et 2019. aasta võiks olla see aasta, kus läheb paremaks,“ sõnas Padjus.

Sektori rahastajaid rohkem

„MESi poolt vaadates saame öelda, et pankadest on võetud tõesti laenu ja liisinguid üle 700 miljoni, aga me ei tohi ära unustada, et tegelikult on sektori finantseerijateks ka sisendite müüjad, kelle laenude maht on 110 miljoni euro suurune, see kõigub ja oleneb aastaajast, põllutöödest jne. Lisaks on turul ka väiksemaid tegijaid, nende hulgas ka meie asutus oma MAKi laenude ja omakapitali laenudega,“ ütles MESI juhatuse esimees Raul Rosenberg.

Rosenberg juhtis tähelepanu teemale, et kui kogu põllumajandussektori müügikäive on kuni miljard, siis samas suurusjärgus on ka kohustused sellesse valdkonda. „See peaks tegema ettevaatlikuks nii põllumehed kui laenuandjad - pante on vähe ja ka positiivsest rahavoost ei piisa enam,“ rõhutas ta.

Saadet juhtis Vahur Tõnissoo.

Kuulake saadet "Kasvupinnas" Äripäeva uuest podcast'ide keskkonnast.

Hetkel kuum