• Jaga lugu:

  Saksa investorid leidsid Bondora

  Bondora juhatuse esimees Pärtel Tomberg.

  Eestis on Bondora peamiselt tuntud kui väikelaenude pakkuja, väljaspool aga tulus investeerimisvõimalus. Bondoral on hetkel investoreid kokku 85st riigist - Eesti järel teisel kohal on Saksamaa. Kümne aastase ajalooga Bondora on startupist välja kasvanud üheks vähestest kasumlikuks finantstehnoloogia ettevõtteks terves Euroopas.

  Kui Pärtel Tomberg (29) 2007. aasta lõpus interneti avarustesse laenuturu asutas, räägiti temast kui noorest finants- ja IT-geeniusest, kes asub pankadelt raha ära võtma. Jutt oli suur, vähesed uskusid tollal laenuturu võimalikkusesse sellisel kujul, skeptikud arvasid, et tegemist on järgmise start-up hype’iga. “Algus oli rabe nagu algused ikka, aga kümne aastaga olen palju õppinud. Bondora on alles poolel teel, esimene etapp on läbitud – ettevõte on kasumis, Eestis oleme väikelaenude turul tipus (toim. Swedbank ja Bigbank järel kolmandad) ja meil on tekkinud üle maailma kindel baas investoreid, kes meid usaldavad,” sõnab Pärtel. Just välisinvestorite kiire kasv on andnud Bondora meeskonnale kindluse, et põhifookus äri arendamisel läheb Eestist välja.“Meie äri on igas mõttes piirideta – investeerimine toimub riikide üleselt ja mitte miski ei piira meil kasvamast, kus iganes me ka potentsiaali ei näe,” jätkab Pärtel. Bondora jaoks on Eesti kodu, siit käib juhtimine ja arendus, aga turg on globaalne. “Meie töövahenditeks on meie pea ja internet. Seega päriselt, no limits!”Tõsiseltvõetava globaalse äri potentsiaali kinnitavad tänased 85st riigist tulnud investorid. Viimase aasta suurim kasv on tulnud aga Saksamaalt, moodustades 19% Bondora aktiivsetest investoritest, aga ligi 60% uutest investoritest. “Keskmine saksa investor alustab Bondoras 800 euroga, lisades seejärel iga kuu oma kasvukontole juurde ca 200 eurot. Kui on tark koguja, siis on ta plaan vähemalt viis aastat, mis omakorda tähendab seda, et perioodi lõpuks on ta kokku kogunud 16 150 eurot, millest kasum 3 350 eurot. Ja ma arvutasin praegu konservatiivse kasvuga 9% aastas, paljud kliendid teenivad Bondoras tegelikult üle 12%,” teeb Pärtel kiire näitliku arvutuse statistika põhjal, mis talle detailselt reaalajas sisse tuleb. Bondoras tehakse otsuseid ainult numbriliste tõestuste põhjal.
  Bondora ja pangahoiuste tootluse võrdlus
  Seisev raha pangakontolt Bondorasse
  Täna on Bondora oma investorite profiili sõnades ümber kujundamas investorist kogujaks. Teisisõnu tahab Bondora olla atraktiivne ka nendele inimestele, kes harjumuspäraselt oma raha pangahoiusel 0,05 protsendilise “kasvuga” hoiavad ja ei tule selle pealegi, et investeerimine oleks kasulikum valik. “Vähesed oskavad objektiivselt seletada, kuidas pensionifondid ja indeksfondid raha teenivad või miks aktsiahind täna üles või alla liikus. Aga märksa lihtsam on seletada, kuidas teenib inimene tulu laenuportfellist – näiteks antakse välja 1000 laenu, sellest 100 inimest ei maksa tagasi, kuid ülejäänud maksavad. Need ülejäänud maksavad laenu intressiga ja sellest teenibki investor tulu, mis katab ka maksmata laenude kahjumi.”  Bondoras on raha kasvatamine väga lihtsaks tehtud ja see peaks olema arusaadav ka kõigile neile, kes igapäevaselt aktsiaturgudega ei tegele.  “Seepärast me nüüd asumegi rääkima investeerimisest lihtsustatud kujul – tule koguma ja kasvatama. Pangahoiusel istuv raha võrdub teenimata jäänud tuluga,” on Pärtel konkreetne.“Bondora ei ole ja ei saa traditsiooniliseks pangaks. Ilmselt peame küll laenuäri laiendamiseks ühel hetkel pangalitsentsi taotlema, kuid see on minu jaoks pelgalt tehniline detail, sest me oleme oma tegevuses juba täna nagunii kordades läbipaistvamad kui pangad. Bondora on ja jääb kanaliks, mis aitab nii pangakontol või sukasääres seisvat raha omavat inimest kui laenuvajadusega inimest -  kõik saavad paremat teenust kui nad saaksid meie konkurentide juures. Meie tuleviku ideaalmudel on see (toim. ja võtab taskust välja oma nutitelefoni) -  siin on kaks nuppu, millest üks ütleb “investeeri laenudesse” ja teine “võtan laenu” - esimest neist kasutab Jörg Saksamaalt ja teist Jussi Soomes.”
  Bondora 10 aastat. Tee 100 miljonini..

  tekst:TASUB TEADABondora alustas oma tegevust 2007. aasta lõpus, oli paar aastat arenduses ja tuli turule aastal 2009. Septembris täitus Bondoral 100 miljoni euro eest väljastatud laene, millest 28 protsenti on Eestist ning 72 protsenti mujalt, kokku 85 riigist. Suurimad riigid on Saksamaa, Inglismaa ja Šveits. Bondoral on praegu kokku ligi 30 000 investorit, kes on teeninud nüüdseks kokku üle 16 milj netotulu. Laene väljastatakse kolmes riigis (Eesti, Soome, Hispaania).2017. aastal jõuti kasumisse. Eeldatav aastakasum on üle poole miljoni euro.Bondora on konkurentsitult parimate tingimustega väikelaenupakkuja Eesti turul, mahtudelt väikelaenude turuosaliste seas kolmandal kohal Swedbank ja Bigbanki järel.Lisainfot Bondoras raha kogumiseks ja kasvatamiseks  www.bondora.com

  Laenuturu Airbnb
  Viimase poole aasta statistika näitab, et kõige mõjusam viis investorite hulga kasvatamisel on sõprade soovitus. Läbi soovituse tulnud uus investor alustab ilma igasuguste kuludeta ning saab lisaks Bondora poolt stardikapitali ja soovitanud sõber teenib omakorda 30 päeva jooksul 5% tulu sõbra poolt tehtud sissemakse pealt.Pärtel selgitab, et soovituspõhine müük toimub Bondoras samadel põhimõtetel nagu leiab endale uusi kliente Uber või Airbnb: “Meil on investoreid, kes teenivad tulu ainuüksi selle pealt, et nad tegelevad aktiivselt uute investorite leidmisega. Saksamaal on selliseid tegelasi, kes teenivad aastas kümneid tuhandeid eurosid tulu ainult läbi soovituste,” toob ta näite ja lisab, et eestlastel oleks ka aeg sel viisil raha teenima hakata.“10 aastat stabiilset kasvu, 85 riigi investorid, üle 100 miljoni antud laene on Bondora usaldusväärsuse nurgakivid. Meie töö Bondoras jätkub kuniks tulutult seisev raha on teenima pandud,” lõpetab ta.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kaamose tegevjuht: Lätis (veel) buumi ei ole
Läti kinnisvaraturu viimaste aastate kasvutempo pole küll selline nagu Eestis, aga see-eest tugeva kasvupotentsiaaliga, nendib kolm aastat lõunanaabrite turul tegutsenud Kaamos Kinnisvara värske tegevjuht Taimo Murer.
Läti kinnisvaraturu viimaste aastate kasvutempo pole küll selline nagu Eestis, aga see-eest tugeva kasvupotentsiaaliga, nendib kolm aastat lõunanaabrite turul tegutsenud Kaamos Kinnisvara värske tegevjuht Taimo Murer.
Ekspress Grupp pikendas finantsjuhi volitusi
Ekspress Grupi nõukogu otsusega pikendati juhatuse liikme ning finantsjuhi Signe Kukini volitusi kuni 2024. aasta lõpuni, teatas ettevõte börsile.
Ekspress Grupi nõukogu otsusega pikendati juhatuse liikme ning finantsjuhi Signe Kukini volitusi kuni 2024. aasta lõpuni, teatas ettevõte börsile.
Circle K Eesti peadirektor Kai Realo läheb Ragn-Sellsi juhtima Kai Realo intervjuus: otsus küpses kaua, palgas ei kaota
16 aastat Statoilis ja Circle K-s töötanud ning neist viimased üheksa aastat ettevõtte juhatuse liikme ja peadirektori ülesandeid täitnud Kai Realo lahkub augustis ametist. Realo liigub edasi Ragn-Sells Eestisse, kus alustab tööd juhatuse esimehena.
16 aastat Statoilis ja Circle K-s töötanud ning neist viimased üheksa aastat ettevõtte juhatuse liikme ja peadirektori ülesandeid täitnud Kai Realo lahkub augustis ametist. Realo liigub edasi Ragn-Sells Eestisse, kus alustab tööd juhatuse esimehena.
7 asja, mida tuleks oma CVs kohe muuta
Kui tihti kuuldakse soovitusi, mida tasub lisada oma CVsse, siis harva mainitakse, mis tasub välja jätta, vahendab CNBC.
Kui tihti kuuldakse soovitusi, mida tasub lisada oma CVsse, siis harva mainitakse, mis tasub välja jätta, vahendab CNBC.