5. november 1995 kell 22:00

INKO Balti pank otsib liitlast

INKO Balti panga juhatuse esimees Jüri Trumm ütles, et läbirääkimisi ühinemisküsimustes on pank pidanud 4--5 Eesti kommertspangaga. Trumm lisas, et läbirääkimisi on peetud ka Tallinna Äripanga ASiga, ent ei soovinud kommenteerida, kas liituvaks pangaks on Tallinna Äripank.

Tallinna Äripanga ASi juhatuse esimees Sergei Semjonov eitas liitumisläbirääkimisi INKO Balti pangaga. Tema sõnul on Äripank esitanud omapoolse kavandi 50 miljoni kroonise omakapitali nõude täitmise kohta Eesti Pangale kinnitamiseks.

Samas on INKO Balti panga Ukrainas asuva emapanga järelevalvenõukogu sekretär Juri Stesjura BNSile antud intervjuus eitanud, et liituv pank on Ameerika Balti pank.

Trummi sõnul on liitumisdokumendid valmis mitmes variandis, lõpliku otsuse teevad Ukrainast saabunud emapanga esindajad.

«INKO Balti pank jääb Eestisse ka edaspidi,» kinnitas Trumm. Seega on ilmselt tegemist vastvalt krediidiasutuste seadusele mõne Eesti kommertspanga liitumisega INKO Balti pangaga, mitte aga pankade ühinemisega.

«Võib-olla ei tulegi omakapitali nõue teise panga liitumisega täis. Loomulikult tuleb siis emapangal osa juurde panna,» lisas Trumm.

Ta rääkis, et ka edaspidi jääb liitunud panga põhiliseks suunaks Eesti ja Ukraina kauba ja teenuste eest tasutavate vahendite vahendamine. Panga bilansimahu kasvu näeb Trumm eelkõige Eesti ja Ukraina vahelise vabakaubanduslepingu ratifitseerimise korral olulises kaubavahetuse suurenemises.

INKO Balti panga bilansimaht oli oktoobri lõpu seisuga 63,9 miljonit krooni, aktsiakapital 15 miljonit ja omakapital 14 miljonit krooni. Trummi sõnul on panga senine umbes miljoni kroonine kahjum põhjustatud kulutustest panga käivitamiseks, kasumisse loodab pank jõuda järgmise aasta alguses. Pangal on avatud filiaal ka Tartus.

Ukraina INKO pank ostis pankrotistunud Revalia panga vara eelmise aasta augustis, pangalitsentsi sai INKO Balti pank eelmise aasta septembrikuu lõpus. Reaalset tegevust alustas INKO Balti pank Trummi sõnul selle aasta märtsis.

Ameerika Balti panga bilansimaht septembri lõpu seisuga on 73 miljonit krooni, omakapital 15,7 miljonit krooni.

Pank kuulub sajaprotsendiliselt USAs registreeritud firmale The Hornton Co Ltd. Tallinna Äripanga ASi bilansimaht on septembri lõpu seisuga 34,5 miljonit krooni, omakapital on 18,1 miljonit krooni. Panga omanikeks on ettevõtteregistri andmetel 23 erakapitalile tuginevat isikut.

Hetkel kuum