12. november 1995 kell 22:00

Lühiuudised

AS Avangard ja Suomen PR- yhtisys ry korraldavad 17. novembril hotellis Olümpia esimese Eesti etiketipäeva.

Projektijuhi Andrus Villemi sõnutsi on ürituse eesmärk teavitada firmade ja valitsusorganite avalike suhetega tegelevaid töötajaid ning arendada Eesti ja rahvusvahelist suhtluskultuuri. Villem märkis, et päeval toimuvale seminarile on kutsutud esinema Soome avalike suhete spetsialsitid, samas toimub ka Reima T. A. Luoto raamatu «Yrityksen tietotus- ja suhtetoiminta» esmaesitlus Eestis. Ürituse eelarve on ligikaudu 90 000 krooni. ÄP

Alates järgmisest nädalast lahkub töölt maailmapanga Tallinna osakonna juhataja Hillar Lauri. Lahkumist põhjendas ta õppima asumisega Prantsuse ülikoolis Insead.

Lauri lisas, et läheb ülikooli tegema magistri kraadi ärijuhtimise alal, kursus kestab 13 kuud. Maailmapanga Tallinna osakonna juhataja kohale asuv inimene valitakse Lauri sõnul konkursikandidaatide seast välja järgmisel nädalal. ÄP

Altkäemaksuafääris kahtlustatava eksvalitsusjuhi Indrek Toome kriminaalasi läheb homme teisele ringile, kui Tallinna linnakohus hakkab seda taas arutama.

Toomet süüdistab altkäemaksuandmises kaitsepolitsei, kes arreteeris ta möödunud aasta 28. novembril. Toomet süüdistati katses anda ühele kaitsepolitsei kaastöötajale 30 000 krooni, et tagasi saada oma äripartneri Mark Rivkini ja tema pere passid, mis olid kaitsepolitseis uurimisel kahtlustatuna, et need on ebaseaduslikud.

Tänavu märtsis vabastas Tallinna linnakohus kohtunik Leo Kunmani määrusega Indrek Toome kriminaalvastutusest. Ringkonnakohus leidis aga 10. aprillil, et selline lahend oli ebaseaduslik ning otsustas Toome kriminaalasja saata linnakohtusse uuesti arutamisele. BNS

Eesti väliskaubanduse puudujääk vähenes septembris selle aasta üheksa kuu keskmisega võrreldes 18 protsendi võrra.

Väliskaubanduse puudujääk ulatus Eesti Panga andmeil septembris 501,1 miljoni kroonini. Septembris suurenes kolmandiku võrra masinate ja seadmete väljavedu, mis on tingitud nende töötlemisest Eestis. Keemiatoodete, metallide ning muude tööstuskaupade väljavedu suurenes samal ajal 13--15 protsenti. BNS

Pankrotihaldurite sõnul tuleb 50--55 miljonit krooni Tartu Kommertspanga poolt välja antud laenudest kanda kahjumisse.

Haldurid loodavad rahuldada klientide nõudmisi panga vastu kümne miljoni krooni ulatuses. Tartu Kommertspanga pankrotihaldur Andrus Ansip ütles, et hinnanguliselt peab pank 50--55 miljonit krooni kahjumisse kandma. «Praegu on nõudeid 63 miljoni krooni ulatuses ning me loodame neid rahuldada umbes kümne miljoni ulatuses,» ütles ta.

Kommertspanga pankrotihaldurid on võitnud kohtus ligikaudu 100 protsessi nii juriidiliste kui ka üksikisikutest võlgnike vastu, ütles Ansip. Raha ei saa sellegipoolest tagasi, kuna võlgnikel ei ole lihtsalt seda anda, nentis ta.

Tartu Kommertspanga pankrotimenetlus jõuab Ansipi sõnul kõige optimistlikumate prognooside järgi lõpule järgmise aasta esimeses kvartalis. Kuna paljud kohtuasjad jätkuvad, on täpset kuupäeva raske öelda, märkis ta. BNS

Mitmed reklaamiagentuurid -- AGE, Brand Sellers DDB, Inorek & Grey, Kontuur ja Vatson & Vatson -- soovivad luua reklaamiagentuure ühendavat organisatsiooni.

Korraldustoimkond teatas, et reedel pöördusid need agentuurid turundusspetsialist Anu Brümmeli poole palvega välja töötada reklaamiagentuure ühendava organisatsiooni loomise strateegia. ETA

Hotell Tallinna tarvis laekub osaliselt käesoleval aastal investeering Austriast, ütles hotelli erastanud ASi Irnesse tegevdirektor Teet Kurs.

Hotell Tallinna erastas AS Irnesse 15 miljoni krooni eest. Kurs on varem öelnud, et hotelli ostu-müügi ja esialgse renoveerimise finantseerib Irnesse Austria pankade abiga.

Kurs märkis, et vastavalt erastamisagentuuri ja Irnesse vahel sõlmitud ostu-müügilepingule peaks raha laekuma täismahus järgmisel aastal. 75 protsenti rahast on juba tasutud, lisas Kurs.

Kursi sõnul soovib hotell raha kasutada parkla laiendamiseks. «Edaspidine tegevus sõltub sellest, kas saame maa endale või jääme rentijaks,» rääkis ta. BNS

Eesti parafeeris reedel Genfis vabakaubandusleppe Euroopa vabakaubanduse assotsiatsiooniga (EFTA), ütles välisministeeriumi pressisekretär.

Lepingu parafeeris Eesti poolt välisministeeriumi välismajanduspoliitika osakonna juhataja Priit Pallum. BNS

Majanduspolitsei andis RASi Dvigatel ja ettevõtte juhtide aktsiaseltsi DviTal vaheliste majandusuhete uurimiseks algatatud kriminaalasja üle Tallinna uurimisbüroole.

Tallinna uurimisbüroo direktor Kalle Järvekülg ütles, et politsei uurib raha liikumist RASi Dvigatel ja ASi DviTal vahel.

Järvekülje sõnul andis Tallinna majanduspolitsei talle kriminaalasja üle. «Uurimine ei ole andnud tõendeid konkreetsete süüdistuste esitamiseks,» märkis ta.

Järvekülje sõnul peaks detsembri keskel selguma, kas kriminaalasja põhjal saab kellelegi esitada konkreetseid süüdistusi või mitte.

ASi DviTal on loonud endise nõukogude sõjatehase Dvigatel osa töötajaid, peamiselt juhtkond. AS DviTal osales ka RASi Dvigatel luhtunud erastamiskonkursil. BNS

Hetkel kuum