26. november 1995 kell 22:00

Kinnisvara liisimisvõimalused

Korteri ostuks liisingu taotleja peab suutma tõestada oma tulusid ja teenima vähemalt 10 000 krooni kuus

Hansa Liising teeb koostööd Arco Vara ja Eri Kinnisvarabürooga, tegeldes sajaprotsendiliselt ainult uutes korterelamutes asuvate korterite liisimisega. Hansa Liisingu manageri Jan Berkovitchi sõnul kõiguvad intressid 18--20% vahel. Avansiline makse on minimaalselt 30% küsitud summast, mille tagasimaksmine toimub viie aasta jooksul. «Täiendavaid garantiisid ei ole vaja,» kinnitab Berkovitsh, kes tunnistab, et kirjatükk Hansa Liisingu kinnisvaraprojektist teda eriti ei rõõmusta. «Kuna me sellega tegeleme, siis huvi meil on, aga projekt on alles arenemisjärgus.» Kinnisvaraliisingu tagasihoidlikku osa põhjendab Berkovitch pikaajalise laenuressursi puudumise ja uute korterite ruutmeetri hinnaga 7000--11 000 krooni: «Tänu kõrgele hinnale vastab huvi meie võimalustele.» 95% kinnisvara liisinglepingutest on Hansa Liising sõlminud eraisikutega.

«Maja või korter ei pea ilmtingimata uus olema,» teavitab tingimustest ERA Liisingu tegevdirektori k.t Rauno Kallas. Üldjuhul 3-aastane makseperiood sõltub Kallase sõnutsi siiski laenu taotleja tulude planeerimisest, ulatudes ühest aastast viie aastani. 15--30% avansiline makse sõltub objekti väärtusest tagatisena. «Kui makseperioodi pikkus on näiteks 2 a ja tegemist on kõrgelt hinnatud kinnisvaraga, siis ettemakse osa on väiksem ja vastupidi,» lisab Kallas.

ERA Liisingu baasintress on 18%, ent sõltuvalt riskiastmest võib intress ulatuda ka 25%. Minimaalsumma, mida ERA Liising annab on 50 000 krooni. Erinevalt Hansaliisingust, kus liisingu reklaami peljatakse, kinntab Kallas: «Teretulnud on kõik liisinguhuvilised, kes tahavad kinnisvara soetada.»

Tööstuspanga Liisingu ASi koostööpartneriteks on Uus Maa, AT Kinnisvarabüroo ja kinnisvarafirma Reinhard. Liisingu makseperiood on 3 aastat ning avansiline makse 25%. Minimaalne summa, mida Tööstuspanga Liisingu AS pakub, on 80 000 krooni.

Kui vara soetusmaksumuseks on näiteks 300 000 krooni, millest 25% tasutakse kohe, siis 3 a makseperioodi ja 20% intressimääraga aastas kallineb vara koos intressi käibemaksuga umbes 83 100 krooni.

Tööstuspanga Liisingu ASi finantsjuht Alar Kaljuvere sõnul piirab liisinguvõimalusi kinnisvara soetamisel seadusandlus. «Korteri ostja on huvitatud ka sissekirjutusest, ent kui ta osutub hiljem maksejõuetuks, saame ta välja tõsta ainult kohtuotsusega. See muudab liisingfirma hellaks.»

Tööstuspanga Liisingu ASi umbes 11 miljoni kroonisest laenuportfellist moodustavad eraisikute laenud 10%, millest 4,3% on võetud kinnisvara soetamiseks.

HF Liisingu ASi poolt pakutav liisingperiood ulatub 5 aastani, avansiline makse on 30% ja intressid 18-23%. HF Liisingu ASi assistent Maret Alliku sõnutsi on jõusolevate lepingute kogusumma 60 miljonit krooni, millest tootmishoonete, kontorite, eramute ja ridaelamute soetamiseks on antud 4,5%. Eraisikutega sõlmitud lepingud moodustavad 1,7% lepingute kogumahust. Kuna liisingsumma alammääraks on 100 000 krooni, siis seatakse firmale tingimuseks, et aktsiakapital ei oleks alla 100 000 krooni ja eraisiku puhul ei saa kuupalk olla alla 10 000 krooni.

Liisingut pakub ka Eesti Hoiupanga liisingfirma AS Port, kes teeb koostööd kinnisvarafirmade Eri, Mendelson & Co, Uus Maa, Eravara ja LVMiga. Sõltuvalt vara väärtusest kestab liisingperiood kuni neli aastat, intressid on 17--18% ja avansiline sissemakse 20% . «Põhiliselt oleme liisinud tootmiskomplekse ja maju, mitte kortereid,» märgib Eesti Hoiupanga jurist Krista Sua, «eraisikutega oleme sõlminud vaid üksikud lepingud, kuna toode ei ole veel põhjalikult välja töötatud.»

Kliendisõbralikumalt tutvustasid pakutavaid võimalusi Eraliising ja Tööstuspanga Liisingu AS. Küsitlus kinnitas, et praegu soovitakse liisingut veel põhiliselt sõidukite ja seadmete soetamiseks. Eraisikutega sõlmitud lepingute osakaal on tagasihoidlik, ent paari aasta pärast oodatakse eraisikute taotlusvõimaluste ja huvi tõusu liisingu vastu.

Hetkel kuum