26. november 1995 kell 22:00

RAS Ookean likvideeritakse

«Mingil põhjusel ei ole Soome pankade nõuet pankrotihaldurite koostatud varade ja võlgade nimekirjas,» kurtis advokaadibüroo H. Hedman & Co jurist Kalle Pedak. «Me ei nõustu sellega. Pean esmaspäeval oma klientidega nõu, ilmselt esitame kaebuse Tallinna linnakohtusse.»

Ookeani pankrotihaldurid Arno Mägi, Aivar Leismann ja nende abi vandeadvokaat Urmas Arumäe võtsid võlausaldajate koosoleku häälte määramisel aluseks vara ja võlgade nimekirja. Võlausaldajail on Ookeani vastu nõudeid 349,6 miljoni krooni väärtuses.

«Kas soomlastel oleks olnud hääli või mitte, see poleks midagi muutnud, sest üldkoosolek oli äärmiselt üksmeelne,» ütles Arno Mägi. «Näiteks pankrotihaldurid kinnitati 99,99% häälteenamusega.»

Kalle Pedaku sõnul põhineb Soome pankade nõue 1993. aasta septembris sõlmitud lepingul, millega Ookean on võtnud kohustuse tasuda osa (ligi 14 mln USA dollarit) ühisettevõtte Esva võlast pankadele. Lisaks sellele on pandilepingu alusel panditud pankadele viis Ookeani Moonsund-tüüpi laeva.

«Nendele lepingutele on Eesti tolleaegne majandusminister Toomas Sildmäe andnud oma nõusoleku. Praegu on mõlemad lepingud jõus ja pole sellist kohtuotsust, mis oleks need õigustühiseks tunnistanud,» lisas Pedak. Ta tunnistas, et kuulis alles võlausaldajate üldkoosolekul, et Ookeani juhatus on Tallinna linnakohtus vaidlustanud Soome pankade nõude. Urmas Arumäe kinnitas reedeses Äripäevas, et pärast Soome pankade nõude vaidlustamist kohtus on neid raske võlausaldajatena käsitleda.

Vastavalt Ookeani likvideerimiskavale andsid võlausaldajad pankrotihalduritele volituse vara võimalikult kiiresti müüa. «Üldkoosolek aktsepteeris meie seisukohta, et ligi 2000 peamiselt vene rahvusest töötajaga tuleb kiiresti lõpetada töölepingud poolte kokkuleppel,» rääkis pankrotihaldur Arno Mägi.

Mägi sõnul on juba laekunud ostupakkumusi. Ookeani kopsakam vara koosneb kaheksast laevast ja peahoonest. Kaks laeva on praegu Põhjamerel ja kolm Lõuna-Aafrikas Namiibias. Kolmest kai ääres seisvast laevast õnnestub Mägi sõnul kaks vist ainult vanarauaks müüa.

Ookeani vara müük kooskõlastatakse pankrotitoimkonnaga, esimene ühiskoosolek on homme. Ookeani pankrotitoimkonda valiti suuremate võlausaldajate esindajad: Agu Vissel (töötaja), Toomas Tralla (RE Tallinna Sadam), Ülle Aasma (haigekassa), vandeadvokaat Aivar Pilv (Tallinna maksuamet) ja audiitor Ene-Riika Koger kui erapooletu isik. Ookeani vastu saab nõudeid esitada 2. jaanuarini.

Hetkel kuum