25. jaanuar 1996 kell 22:00

Plaanis müüa osa EMEXi ja Liviko aktsiaid

Erastamisagentuuri nõukogu liige Ignar Fjuk rääkis, et praeguse seisuga on sel aastal kindel plaan EMEXi ja Liviko aktsiaid müüa. «Seda toetab majandusministeerium ja pärast kolmapäevast istungit ka erastamisagentuuri nõukogu,» ütles ta.

Ehkki tulevased aktsiaomanikud ei saa endale kontrollpakki ja seega ka õigust ettevõtte tegevust juhtida, tuleb aktsiate müügi järel ettevõttesse piisav hulk kapitali, millega saab ettevõtteid seestpoolt kontrollida. «Näiteks seda, et majandustegevus on optimaalne ja efektiivne ning ei raisataks ega siirdataks tulusid ettevõttest välja,» lausus Fjuk.

«Ma usun, et meil õnnes-tub see programmi punkt läbi suruda,» lisas ta. Fjuk möönis, et nagu igal asjal, on ka selle plaani suhtes vastaseid.

Konkreetsemalt EMEXi ja Liviko aktsiate müügi kohta Fjuk ei teadnud rääkida. «See oli alles erastamisprogrammi panek ja mingis muus kontekstis ei ole seda teemat rohkem arutatud,» väitis ta.

Vastates küsimusele, millal võiks nimetatud ettevõtete aktsiate müügist konkreetsemalt rääkida, teatas Fjuk, et pärast erastamisprogrammi kinnitamist valitsuses võib agentuuri nõukogu teha ettepaneku võtta need objektid erastamisnimekirja. Kui ministeeriumid, kelle valdusalas on nimetatud ettevõtted, teatavad, et neil selle kohta vastuargumente pole, lülitatakse ettevõtted erastamisnimekirja, klausliga, et müüakse 5--10 protsenti ettevõtete aktsiatest.

«Võib juhtuda, et aasta kolmanda kvartali teises pooles on aktsiad müügil,» märkis Fjuk.

Forekspanga projektijuht Peep Soone ütles, et ta ei ole konkreetselt nende ettevõtete aktsiate müüki ja ostmist analüüsinud, kuna asi on liiga värske. Samas märkis ta, et aktsiate müükitulek on tervitatav, kui arvestadada, et EVPdele tuleb lisakattevara.

«On olemas alahinnatud ja ülehinnatud ettevõtete aktsiaid ja see, kas Forekspank neid kavatseb osta, sõltub sellest, milliseks kujuneb nende ettevõtete aktsiate hind,» rääkis Soone.

Forekspanga projektijuht lisas, et praegusel hetkel ei saa panga plaanide kohta selles suhtes veel midagi täpsemalt rääkida.

Hetkel kuum