30. jaanuar 1996 kell 22:00

Valmis Silmeti erastamisplaan

Erastamisagentuuri (EEA) peadirektor Väino Sarnet ütles, et pärast EEA ja majandusministeeriumi vahelisi läbirääkimisi teeb EEA ettepaneku erastada 65% RASi Silmet aktsiatest, kuna seeläbi oleks paremini kaitstud riigi huvid.

Seni, üle kahe aasta, oli erastamisel 100% Silmeti aktsiatest, kuid ühtegi arvestatavat pakkumust ei ole laekunud ning ettevõte on praegu erastamisjääkides. «Silmetit erastatakse jätkuvalt jääkide meetodil, kuid pärast meie ettepaneku aktsepteerimist nõukogus kuulutame Silmeti erastamise välja laiemalt, kui seda erastamisjääkide puhul tavaliselt tehakse,» rääkis Sarnet.

Sarnet lausus, et EEA ettepaneku kohaselt eraldatakse enne erastamist Silmeti vara hulgast jäätmehoidla. «Silmeti tulevase erastajaga sõlmitakse eelnevalt leping jäätmehoidla kasutamise kohta,» rääkis Sarnet.

Samas teatas Sarnet, et jäätmehoidla haldamiseks on plaanis luua omaette firma. «Firma loomine on seotud finantsküsimustega ning seetõttu ei saa veel öelda, mil moel jäätmehoidla haldajafirma tegutsema hakkab,» lausus ta.

Silmeti erastamine peatati eelmise aasta lõpus ja erastamisagentuurile tehti ülesandeks esitada agentuuri nõukogule 1. veebruariks konkreetne ettepanek Silmeti erastamise võimalustest.

RASi Silmet peadirektori Priit Saksingu sõnul läheb riigil jäätmehoidla haldamine väga kulukaks. «Mismoodi hoidlat haldama hakatakse, sõltub ikkagi läbirääkimistest ja lepingust, mis tulevase ostjaga sõlmitakse,» rääkis Saksing. Ta lisas, et Silmeti jäätmehoidla hädavajalike haldamistööde jaoks vajab Silmet 4,8 miljonit krooni. Kokku kulub hoidla haldamiseks ja parandamiseks sadu miljoneid kroone, lisas Saksing.

Ta märkis, et ei ole täpselt kursis, milles erastamisagentuuri ettevõtte osalise erastamise ettepanek seisneb.

Saksing sõidab 2. veebruaril Jaapanisse, et sõlmida seal firmaga Nissho Iwai leping Silmeti toodangu müügi kohta. «Eellepingutes oli kirjas, et Nissho Iwai ostab meilt sel aastal kümne kuni üheteistkümne miljoni dollari eest toodangut, kuid päris täpselt, enne lõpliku lepingu sõlmimist, sellest veel rääkida ei saa,» teatas Saksing.

Hetkel kuum