13. veebruar 1996 kell 22:00

Pangad kindlustavad end

«Poliisi pole veel käes seetõttu, et me kaupleme hinna osas,» lausus Eesti Forekspanga juhatuse esimees Ivar Lukk. «Forekspanga ja Raepanga ühinemine muutis protsessi kallimaks ja praegu püüame võimalikult paremat deal 'i saada.»

Kuna kindlustusleping katab iga kindlustusjuhtumit eraldi, siis Lukki hinnangul on miljoni dollari suurune kindlustusvastutus Forekspanga jaoks piisav. «See on riski tase, mis meie arvates on praegu sobilik,» lisas Lukk. Eesti Forekspank prognoosib kindlustuslepingu omavastutuseks 20 000--25 000 dollarit.

Kindlustuslepingu sõlmimiseks tegid kindlustusfirma eksperdid Forekspangas auditi, mille tulemusena tehti Forekspangale veidi vähem kui kakskümmend suuremat või väiksemat ettekirjutust. «Sellest on ainult kasu, kui tippspetsid tulevad ja vaatavad su üle,» kommenteeris Lukk.

Ühe suurema riskivaldkonna näitena tõi Lukk notariaalsete lepingute võltsimise, mille vastu on vaja süsteemselt võidelda. «Keegi jääb ju esimesena nende rataste vahele,» selgitas Lukk. «Elus on niimoodi, et kindlustus on vajalik.»

Lukki sõnade kohaselt on Lloyds ja AIG maailma kaks tugevamat pankade kindlustajat. AIG on ühtlasi Eesti Forekspanga ühe aktsionäri -- Ueberseebank'i -- sajaprotsendiline omanik. AIG on ka kindlustusseltsi Seesam aktsionär.

Hoiupanga juhatuse aseesimees Priit Haller ütles, et Hoiupank jõuab kindlustuslepingu sõlmimiseni märtsis. Hoiupanga kindlustuskatte suurus on Halleri sõnutsi miljoni ja poolteise miljoni dollari vahel.

Kindlustuspreemia suurus selgub peale Lloydsi audiitori hinnangut. «Nende ettekirjutistega on nii, et kui mõni neist ei ole täidetud ja kahju juhtub just selle möödalaskmise tõttu, siis ei pruugi Lloyds kahju hüvitada,» selgitas Haller.

Tallinna Panga avalike suhete direktor Raivo Vare rääkis, et Tallinna Pank sõlmis eelmise aasta 28. juulil ühe miljoni dollari suuruse kindlustusvastutusega aastase kehtivusega kindlustuslepingu.

«See summa meid ei rahulda ja loomulikult tõstame seda,» ütles Vare uue poliisi sõlmimiseks peetavate läbirääkimiste kohta. «Esimene kord on poliisi sõlmimine keerulisem, teise poliisi tingimused on juba soodsamad.»

Vare lisas, et uue lepingu puhul kasvab kindlustusvastutus, kuid preemia ja kindlustusvastutus proportsionaalselt ei kasva.

Tema sõnade kohaselt soovib Tallinna Pank näha sellel aastal sõlmitava uue lepingu kindlustuskatte suurusena 5 miljonit dollarit. «Meie vajadused katab see summa ära,» lausus Vare. «Probleemid ei ole seotud füüsilise kaitstusega,» põhjendas ta.

Tallinna Pangale tegi Lloydsi audiitor 28 ettekirjutust, millest pank täitis täielikult 26, ülejäänud täidab pank osaliselt.

Hansapanga Kindlustuse ASi juhatuse esimees Mart Einpalu ütles, et Hansapangal lõpeb eelmisel aastal sõlmitud kindlustuspoliisi kehtivus 1. augustil, mil Hansapank sõlmib uue kindlustuslepingu. Hetkel on Einpalu sõnutsi Hansapangal kindlustuskatte suuruseks miljon dollarit, kuid sündikaadiga on pangal põhimõtteline kokkulepe olemas, et katet tõstetakse veel enne uue poliisi sõlmimist kuni 5 miljoni dollarini.

Kindlustusseltside liidu president Matti Klaar ütles, et edaspidi oleks normaalne, kui panku kindlustaksid Eesti kindlustusseltsid, kes sõlmiksid poliisid ja kindlustaksid pangariskid edasikindlustusseltsides edasi.

«Teiste riikide kindlustusseltsid kindlustusseaduse kohaselt Eestis ilma litsentsita tegutseda ei tohi,» lausus Klaar. «Samas on seltsidel õigus otsida endale kindlustusandja väljastpoolt Eestit.»

Hetkel kuum