15. veebruar 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Venemaa president Boriss Jeltsin teatas eile oma kodulinnas Jekaterinburgis kavatsusest kandideerida 16. juunil toimuvatel presidendivalimistel, et kindlustada alustatud reformide jätkumine.

65aastase presidendi sõnul oleks kandideerimata jätmine tema poolt vastutustundetu. «Pean ürituse, millele olen pühendunud, eduka lõpuni viima,» lausus Jeltsin, kinnitades, et suudab riigi raskuste ning ebakindluse perioodist välja juhtida. Valimistulemustest sõltub Venemaa saatus, manitses president.

Samal päeval teatas oma kandidatuurist ka kommunistide liider Gennadi Zjuganov, kellel on arvamusküsitlustes Jeltsini ees suur edumaa. REUTER

Jaapani korporatsioon Sumitomo pakub Klaipeda sadamale kümme miljonit dollarit laenu.

Ajalehe Diena teatel pakutakse laenu viieks-kuueks aastaks kuue kuni seitsmeprotsendilise intressiga.

Sumitomo on nõus oma panga kaudu tasuma ka Jaapanist ostetavate sadamaseadmete eest.

Leedu merevedude riikliku kompanii direktor Benediktas Petrauksase sõnul on Leedu viimasel ajal saanud konteinerterminaali ehituse krediteerimiseks välisfirmadelt mitmeid ettepanekuid, kuid jaapanlaste pakkumus on kõige soodsam.

Sumitomol on esindusi 155 riigis, korporatsiooni aastakäive on 150 miljardit USA dollarit. Korporatsiooni tegevusvaldkonnad on pangandus, kindlustus, liising, metalli ja tööstusseadmete müük,ehitus, laevandus ning toiduainete tootmine. BNS

Venemaa riigiduuma alamkoda kinnitas kolmapäeval uued kodumaise toodangu ning importkauba aktsiisid. Uued aktsiisid kehtestati alkoholi, tubaka, mootorikütuse, sõiduautode ning juveelitoodete kohta.

Venemaal toodetud autode suhtes kehtestati viieprotsendiline aktsiis. Seni on Vene tootjatel tulnud tasuda ku-ni 35protsendilisi makse.

Aktsiisimaks imporditud autodelt on sõltuvalt mootori võimsusest 10 ja 25 protsendi vahel. Mootorikütuse aktsiis on nii imporditud kui kodumaise kütuse puhul 20% tootjahinnast. Imporditud vahuveini liitri pealt tuleb tasuda 1 ECU, õlleliitrilt 0,3 ECU.

Parlamendi ülemkoda ja president pole uusi aktsiisimäärasid veel kinnitanud. REUTER

85% Venemaa ekspordist Iraani moodustab sõjatehnika.

Väliskaubanduse ministeeriumi esindaja Tatjana Aristarhova sõnul kavatseb Iraan kahe järgneva aasta jooksul osta Venemaalt ühe miljardi dollari väärtuses sõjatehnikat. Lähema kümnendi jooksul võivad tarned ulatuda kuni nelja miljardi dollarini.

Andmed pärinevad me-morandumist, mis koostati pärast asepeaminister Oleg Davõdovi Iraani-visiiti eelmise aasta detsembris.

Sõjatehnika ekspordi maht 1994. aastal oli 437 miljonit dollarit, millest 104 miljonit dollarit kulutati tehnoloogiale ja relvadele ning 333 miljonit varustusele ja teenustele.

Lisaks on Moskva sõlminud Iraaniga 800 miljoni dollarise lepingu tuumaelektrijaama seadmestamise kohta. USA väited, et leping aitab Iraanil valmistada tuumarelva, on Moskva tagasi lükanud. REUTER

Rahvusvaheline valuutafond (IMF) kiitis kolmapäeval heaks 148 miljoni dollari suuruse laenu andmise Armeeniale, eesmärgiga toetada riigi majandusreforme.

IMFi esindaja sõnul suutsid Armeenia võimud 1995. aastal hoida vahetuskursi stabiilse, ohjeldada inflatsiooni ning kiirendada riiklike ettevõtete erastamist.

IMFi hinnagute kohaselt laienes Armeenia majandus eelmisel aastal viis protsenti (1994. aastal oli kasv 5,4%). Majandusprogrammis kavandatud reformide alusel prognoositakse 1996. aasta majanduskasvuks 6,5 protsenti.

Rahvusvahelise valuutafondi esindajate sõnul on programmi eesmärk kindlustada majanduse stabiilsus ning soodustada erasektori arenemiseks vajalike tingimuste kujunemist. REUTER-ETA

Hetkel kuum