8. aprill 1996 kell 22:00

Suvi on muretum üürikorteris ja üüriautoga

Veel mõned aastad tagasi ei peetud paljuks pakkida seljakott ja rännata Hispaaniasse näiteks härjavõitlusele. Hulljulge mootorispordi fanaatik jõudis samamoodi ka Portugali Estorili ringraja äärde. Vaid viisat pidi ootama Hispaania puhul nädala ja Portugali puhul umbes kuu. Sellest reeglist ei hiili tänagi kõrvale.

Kuigi eestlasel on raske kohaneda Pürenee poolsaare elanike elurütmiga (pärastlõunase 3--4tunnise siestaga), on Mallorca, Costa del Sol või Kanaari saared ometi populaarsed kuurordid. Hispaania kuurortides ja suurlinnades on rahulikum kevadel, varasuvel ja sügisel, majutuse osas odavaim august. Portugali pealinna tasub külastada juulis-augustis, suurte pidustuste ja kultuurisündmuste ajal.

Kuna soome reisikorraldajate puhkusepaketid on turistile vaat et täiuslike võimalustega, eelistavad meie firmad koostada ringreise. Tõsi, neidki on naabrite kataloogides piisavalt, ent seniste müügikogemuste põhjal on luksuslikud ringreisid ka üle keskmise sissetulekuga eestlasele liiga kallid. Meie 7000--10 000kroonisel reisil on olmemugavused ehk kasinamad, see aga ei varjuta vaatamisväärsuste sära. Loomulikult saab ka Eestist osta kuni kolmenädalasi ringreisipakette maksumusega alates 30 000 kr.

Kuna ringreisidel liigutakse enamasti vaid bussiga, ei maksa reisikonsultandi peale solvuda, kui ta küsib, kas inimene on kindel, et talub bussireisi kõige selle spetsiifiliste «mõnudega». Teadagi võib vaid üks virisev turist rikkuda kogu reisi ka ülejäänud seltskonnal, rääkimata sellest, et tema enda elu muutub põrguks.

Hispaania on üks neist paikadest, kus tasuks mõelda vähemalt poolteisenädalasele kombineeritud puhkusele. Selle otstarbekusele vihjab ringreisi- ja puhkusepaketi oluline hinnavahe. Reisikorraldajate sõnul võib ka kuurordis elades päevad piisavalt põnevalt sisustada. Tuleb vaid valida kant, mis ei jää vaatamisväärsustest kaugele. Näiteks AGEBA-E müügijuht soovitab ringi sõitmisega arvestanuil vältida elukohta Barcelona ümbruses.

Hispaania reisibürood pakuvad ekskursioone ka Gibraltarile ja Marokosse. VIP Reiside soovitusel tuleb eestlasel enne neid reise uurida sõidu tingimusi. Umbes 2500 peseetat (ESP) maksval Gibraltari-ekskursioonil võib tulla dokumentidega probleeme, pikka laeval loksumist lubav, ca 9500peseetane Maroko reis võib kujuneda vaid vaibapoe külastuseks. Loobuda ei tasuks aga 2000--3000 ESP maksvast härjavõitlusest, mida peetakse Barcelonas ja Madriidis igal pühapäeval juunist augustini. Muuseumisse ja kloostritesse pääseb Hispaanias keskmiselt 200--600 ESP eest.

Ehtsa Hispaania või Portugaliga tutvumiseks on kaks varianti: koostada reisimarsruut, üürida auto ( sõita bussi või rongiga) või osaleda kohalike reisibüroode ekskursioonidel. Esimene variant sobib organiseeritud tegevuse pooldajale, teine aga sellele, kes tahab ise otsustada, millises järjekorras vaatamisväärsusi külastada või millises restoranis süüa.

Turvalisim on üürida auto rahvusvahelisest firmast, kus ei pakuta üle kolme aastaseid sõidukeid. Näiteks Seat Ibiza maksab tänavu suvel sõltuvalt piirkonnast kolmeks päevaks alates 1400st, seitsmeks päevaks alates 2200 kroonist. Kui aga otsustatakse odavama kohaliku firma kasuks, tuleb hinnas eelnevalt kokku leppida. Hinnaüllatuste vältimiseks peaks auto nii viima kui tooma sama inimene. Lennukiga sihtpunkti lendamisele ja seal auto üürimisele tasuks mõelda neilgi, kes muidu läbi Euroopa oma autoga kohale sõidaksid. Hoolikalt kalkuleerides hoiaks kokku.

Reisikorraldajate poolt propageeritavates puhkekorterites on kliendi valikul vähemalt samaväärsed mugavused kui hotellis, ent korterid on suhteliselt odavamad. Seal on võimalik nii ise süüa valmistada kui sobivaks ajaks eine tellida. Korterid võivad asuda mõne meetri kaugusel rannast, aga ka kesklinnas. Reisikonsultantide sõnul sellest hind ei sõltu. See variant sobib neile, kes tahavad tunda end iseseisvana ja koduselt.

Reisikonsultantide arvates sarnaneb üldine hinnatase mõlemas riigis Eestile. Ühele söögikorrale mõnes väikses ja stiilses restoranis võiks arvestada Hispaanias 2500--6000 ESP, Portugalis 800--5000 eskuudot. Toidu juurde kuulub loomulikult ka suurepärane kohalik vein. Soovitatakse külastada kalarestorane, maitsta poolsaare elanikele argiseid mereelukaid ning hinnaklassilt veidi kõrgemaid söögikohti, kus õhtut sisustab kõige ehtsam flamenco-grupp.

Hetkel kuum