27. mai 1996 kell 22:00

Eilsel valitsuse transiitkomisjoni istungil esitas transiidi strateegilise planeerimise töörühm infrastruktuuri arengut ja transiidiga kaasnevat lisandväärtust puudutavad ettepanekud. Majandusministeeriumi asekantsleri Signe Ratso sõnul peab töörühm vajalikuks rajada jaotuskeskusi, kus oleks võimalik kaupu ladustada ning vajaduse korral ümber pakendada. «Transiitkaubanduse arenguks ja Eesti asendi paremaks ärakasutamiseks teeb töörühm ettepaneku ehitada lähitulevikus Tallinna sadamasse konteinerterminaal, kuna enamik väärtuslikest kaupadest liigub konteinerites,» ütles töörühma juhendaja Signe Ratso. Ta lisas, et töörühm edastas ka ettepaneku arendada välja kaupade multimodaalne transportimine ehk kaupade vedu erinevatel transpordivahenditel samas laadimisühikus -- üldjuhul konteineris. Vajalik on ka kauba liikumise optimeerimiseks elektroonilise andmeedastusprotsessi arendamine. Ratso nentis samas, et transiitkaubavahetuse kiirendamiseks on vaja konkretiseerida tolli ja piirivalveametite kohustusi, et minimaliseerida piiriületustega seotud formaalsusi. ETA-BNS

Tallinna ja Helsingi vahele võidakse juba enne sajandivahetust alustada merealuse raudteetunneli rajamist. Raudtee kahe Soome lahe äärse linna vahel ja selle ühendamine Via Balticaga looks head võimalused kaubavahetuseks Ida- ja Kesk-Euroopa riikidega.

Tunneli rajamise vastu on huvi tundnud mitu Soome äriringkonda, kuid täpsemaid seisukohti pole kahe riigi majandusasjatundjad ja valitsused veel avaldanud. BNS

Selle hooaja esimesed kütusetankerid on kauba peale võtnud ning valmistuvad lahkuma Peterburi sadamast. Esialgu ei ole veel selge, millise ulatuse võtab sellel aastal Venemaa masuudieksport.

Diilerid olid lahknevatel seisukohtadel, kas märtsis-aprillis täheldatud tavalisest mahukam Vene kütteõli eksporditrend Loode-Euroopasse ja Vahemere riikidesse kandub üle ka juunisse ja juulisse. Vene naftaeksport Läänemere ja Musta mere sadamate kaudu peaaegu kahekordistus märtsist aprillini, jõudes enam kui miljoni tonnini.

Peterburi naftaallikate hinnangul peaks Venemaa naftaeksport sellel hooajal jääma möödunud aasta tasemele. Reuter-BNS

Hetkel kuum