3. juuni 1996 kell 22:00

Talud eelistavad perekondi

Turismitalude kohta on infot ootamatult keeruline hankida. Tundub, et kõige targem on esmalt välja mõelda piirkond ja eesmärgid, seejärel pöörduda vastava rajooni infopunkti.

Nädalalõpu perereisid vajavad varajast broneeringut, kuna metsavaikust ihkavaid inimesi on tuhandeid kordi rohkem kui seda võimaldavaid talusid. Võrdseks konkurendiks võib pidada ka välismaalasi, kes on harjunud meie turismitaludes juba aastaid käima.

Tänaseks on enamik turismitalusid ja puhkemaju juba valmis suvitajaid vastu võtma. Vaid üksikud peavad veel aru teenustasude suhtes ja puhkuseks vajaliku inventari muretsemisel.

Paljud pered seavad talu valikul tingimuseks ujumis- või kalastamisvõimalusega veekogu läheduse. Seekordne tabel annab ülevaate mandri-Eesti veeäärsetest taludest ja puhkemajadest, mida soovitasid piirkondade turismiinfopunktid. Enamik tegutseb 3.--4. hooaega. Variante on suurtele gruppidele: Saare puhkemaja, Leigo talu, Kivi talu, Niinsaare matkamaja, Uusküla võõrastemaja ja Kauksi puhkeküla. Paarile perele sobiksid Mäe ja Utsali talu, samuti Roosi talu Läänemaal. Viljandis Jakobsoni tänava eramu omanik eelistaks 4--5liikmelist peret (seltskonda), kellele jääks kasutada maja kogu alumine korrus.

Peipsi ääres tuleb rannaslesimise hooajal leppida suurema hulga naabritega, läheduses võib tegutseda ka lastelaager. Kogu järve kallas on kämpinguid täis tikitud, pakkudes erinevat taset ja valikuvõimalust barakke meenutavatest majadest tillukeste hoolitsetud kämpingutelkideni. Piisavalt leidub autokaravani- ja telkimiskohti.

Kui karavanikohad maksavad üle Eesti ca 50--60 krooni, siis telkimiskohad talude juures või kämpingu territooriumil peaksid enamasti olema tasuta. Enda kohta on seda kinnitanud Saare puhkemaja, Leigo talu, Jakobsoni tänava eramaja ja Kivi talu.

Eramaja sobib suurepäraselt neile, kes ihkavad küll metsavaikust ja rahu, kuid ei saa teadmiseta, et linn on samas. Nimelt asub järveäärne maja siiski Viljandi äärelinnas.

Laste majutamise osas reegleid ei ole. Enamik tabelis olevaid talusid ei küsi raha koolieeliku eest, Ramsis saab tasuta kuni 5 eluaastani. Pool hinda tuleb maksta Utsali talus. Tundub, et laste lõbustamisega peavad vanemad siiski ise tegelema, võttes kaasa pallid, reketid jmt. Spordivahendite olemasolu kinnitab vaid Saare puhkemaja ja Utsali talu.

Kõige mitmekesisemaid võimalusi tundub pakkuvat Võru vallas ka suusakeskusena tuntud Liiva talu jahipidamise, lendamise, kalapüügi ja ekskursioonidega ümbruskonna vaatamisväärsuste juurde. Kui aga teised talud on välja töötanud kindla hinnakirja, siis Liiva talu lõbustuste hinnad selguvad tõenäoliselt kokkuleppel. Õhusõidu eest Ridari lennuväljal pidi möödunud suvel kergendama kukrut ca 1000 krooni võrra.

Talupidajad hoolitsevad sellegi eest, et nende külalised tutvuksid kõigi kohalike vaatamisväärsustega. Matkaradadel tulevad teejuhina toime ka võõrustajad, ent soovi korral kutsutakse «pärisgiid». Näiteks kahetunnine ekskursioon Haanja pargi matkarajal maksaks 90 krooni.

Hetkel kuum