18. juuni 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Valitsuskoalitsiooni prioriteet tuleva aasta riigieelarve kujundamisel on riikluse kindlustamine, ütles teisipäeval peaminister Tiit Vähi.

Vähi märkis teisipäeval pressikonverentsil, et koalitsioon arutab Lohusalus peamiselt poliitilisi põhimõtteid, millest peab eelarve koostamisel lähtuma.

«Eelarve koostamine pole rahandusministeeriumi ametnike töö, see on peamine poliitiline dokument, mis ühel koalitsioonil tuleb vastu võtta,» rääkis Vähi.

Riikluse kindlustamine hõlmab Vähi sõnul nii justiits-, kaitse- kui rahandusministeeriumi paremat finantseerimist. Ta selgitas, et peab kindlustama õiguskorda, parandama maksuameti, tolli ja politsei tööd otstarbekama rahastamisega. BNS

Valitsus on põhimõtteliselt nõus mitme Eesti panga ettepanekuga, et Iisraeli relvatehingu eest lunastatavad võlakirjad võiks Eesti kommertspangad välja osta ja deponeerida valitsuse garantiiga likviidsete võlakirjadena.

Peaminister Tiit Vähi ütles teisipäeval pressikonverentsil, et valitsusel ei ole selle vastu põhimõtteliselt midagi. BNS

Eile korraldas AS Hansa Tarkvara Tartus uue põlvkonna majandustarkvara tutvustava ürituse, kus osalesid Baltic Business Software, Ratioma ja Sysdec programmidega ning IBM ja IM Arvutid uute arvutitega. Esimest korda esitleti Hansa Financiali UNIXi serveri jaoks. Eesti tuntumad tarkvaratootjad tutvustasid Lõuna-Eesti ettevõtjaile uute programmide kasutamisvõimalusi igapäevatöös ning raamatupidamises.

«Ürituse mõte on infotehnoloogia kiire arengu tutvustamine ja majandustarkvara potentsiaali ning tendentside avamine ka Tallinnast kaugemal asuvatele klientidele,» ütles ASi Ratioma-R tegevdirektor Janika Lumi. ÄP

Eile toimus kultuurikeskuses Sakala esimese eestikeelse kindlustusalase raamatu «Kindlustus: põhimõtted ja praktika» esitlus. Kindlustusseltside liidu presidendi Matti Klaari sõnutsi on see ainus arvestatav eestikeelne kindlustusalane õppevahend.

Raamatu on koostanud dr David Bland Inglismaa The Chartered Insurance Institute'ist. Raamat on paralleelselt eesti ja inglise keeles, selle tõlkisid kindlustusinspektsiooni töötajad koostöös kindlustusseltside esindajatega. ÄP

Eesti suuruselt teine õlletootja Tartu õlletehas toob sel nädalal turule uue heleda õlle -- Suve õlu.

Tartu õlletehase reklaamijuht Meelis Zimmermann ütles, et uue õlle kangus on 4,6 protsenti. Ta lisas, et uue õllesordiga kaasneb suur reklaamikampaania. Suve õlu jääb müügile suveks. BNS

ÜRO paigutab Eesti inimarengu poolest maailmas 43. kohale, osutab ÜRO arenguprogrammi avaldatud «Eesti Inimarengu Aruanne 1996».

ÜRO arenguprogramm võrdleb maailma riike omavahel nn inimarengu indeksi abil, mis arvestab inimeste haridustaset, nende keskmist eluiga ja majanduslikke võimalusi. BNS

Valitsus kinnitas eile mitteeluruumide erastamise uue korra. Majandusminister Andres Lipstok ütles pressikonverentsil, et kinnitatud kord täpsustab mitteeluruumide erastamise tingimusi.

Lipstoki sõnul on eeskirjas märgitud, kellel ja millistel tingimustel on võimalik ruume erastada alghinnaga. Samuti fikseerib määrus avaliku enampakkumise korra mitteeluruumide erastamisel.

Määruse muudatused on Lipstoki hinnangul väga olulised ning aitavad erastamist kiirendada ja parandada.

Eelmine mitteeluruumide erastamise kord kehtis mullu märtsist. BNS

Riigikogu 26. ja 27. juunil toimuvate erakorraliste istungjärkude päevakorras on hulk majandusalaseid seaduseelnõusid.

Peaminister Tiit Vähi ütles eile pressikonverentsil, et valitsuse ettepanekul arutab riigikogu kõige kiiremini lahendamist ja vastuvõtmist vajavaid seaduseelnõusid.

Vähi teatel on riigikogu 26. juuni istungjärgu päevakorras selle aasta riigieelarve seaduse muutmise seaduse ja tänavuse lisaeelarve seaduse eelnõu kolmas lugemine. BNS

USA kaubanduse ja arenguagentuur eraldab Kohtla-Järve keemiatööstusettevõttele Kiviter 210 000 dollarit ehk 2,5 miljonit krooni naftatöötlemisprojekti uuringute toetamiseks.

USA suursaadik Eestis Lawrence P. Taylor USA kaubanduse ja arenguagentuuri esindajana ning majandusminister Andres Lipstok kirjutavad kolmapäeval alla lepingulereha eraldamise kohta Kiviteri naftatöötlemisprojekti uuringute toetamise fondi, teatas USA saatkond Eestis.

Naftatöötlemisuuringute kogumaksumus on 420 000 dollarit. BNS

Ehitusfirma Koger & Sumberg rajab järgmise aasta lõpuks Tallinna kesklinna oma büroohoone, ütles Koger & Sumbergi Grupi peadirektor Andres Koger.

Koger lisas, et firma ostis aprillis hoone rajamiseks ASilt Kalev 3072 ruutmeetri suuruse krundi Pärnu maantee 105.

Koger & Sumberg kuulutas välja büroohoone eskiislahenduste arhitektuurikonkursi, mille tulemused selguvad juuli lõpuks. BNS

Rootsi Säffle kommuun korraldas tasuvusuuringud katlamajade, kanalisatsiooni ja puhastusseadmete renoveerimiseks Antslas. Sügisel alustatakse ehitustöid, mida 1 miljoni Rootsi krooni ulatuses finantseerib Rootsi riik.

Vana-Antsla katlamaja ja küttetrasside renoveerimiseks korraldatud vähempakkumise võitis Taani firma REKA. Antsla võttis maailmapangalt 4 miljonit krooni 10protsendilise intressiga laenu 12 aastaks.

«Selle raha eest paigaldatakse Taani universaalkatel, ehitatakse ümber katlamaja ja küttetrass, rekonstrueeritakse soojussõlmi ja paigaldatakse soojamõõtjaid,» ütles Antsla vallavanem Tiit Tõnts. ÄP

Valitsus nõustus eile majandusministeeriumi ettepanekuga paigutada ASi Maseko Nord algkapitali 21,7 protsendi ulatuses riigi vara.

Majandusminister Andres Lipstok ütles pressikonverentsil, et endine Tallinna kalakombinaat, praegu ASile Maseko kuuluv ettevõte on klassikaline näide sellest, kuidas riik on rentinud oma vara aktsiaseltsile.

Lipstoki sõnul on hinnatud ära riigi osa aktsiaseltsis, aprillis andis nõusoleku riigiosalusega ASi Maseko Nordi moodustamiseks erastamisagentuuri nõukogu.

Valitsuse otsuse järgi tuleb riigile kuuluv 21,7% vähemusaktsiatest avalikku müüki, ütles Lipstok. BNS

AS Norma ja India hulgimüügifirma Anika oktoobris käivitunud ühisettevõte Norma-Anika võib lähiajal laiendada automaatturvarihmade tootmist Indias, ütles Norma finantsdirektor Peep Siimon.

Siimon lisas, et praegu toodab 200 000 dollari suuruse aktsiakapitaliga firma Indias peamiselt staatilisi turvarihmu, mille tootmismahuks on omanikud järgmisel aastal kavandanud 5000 rihma kuus.

Siimon tõdes, et see ei ole palju, kuid praegu töötab India ettevõttes vaid kaheksa inimest ning firmal on kolm õmblusmasinat. ETA

Erastamisagentuuri (EEA) avalike suhete osakonna teatel arutab EEA nõukogu täna kütusekontserni AS Esoil erastamise eelläbirääkimiste pikendamist.

Väljakuulutatud tingimuste järgi Esoili erastamise kohta peab nõukogu otsuse tegema 9. juuliks. EEA peadirektor Väino Sarnet ütles möödunud nädalal, et ajakava järgi on juulis vaid üks nõukogu istung 17. juulil.BNS

Hetkel kuum