19. juuni 1996 kell 22:00

Kindral Luik -- pettekujutelm

Ilmselt ei ole üllatav, et Venemaa presidendi valimiste otsustava vooru eel tegi senine president Boriss Jeltsin valimiste esimeses voorus kolmanda koha saavutanud erukindral Aleksandr Lebedile ettepaneku, millest too ei keeldunud. Lebedi toetajaskond, valinutest ligi 15%, aitaks plaanide kohaselt Jeltsini esimese vooru nappi edu kommunist Gennadi Zjuganovi vastu lõplikuks valimisvõiduks vormistada.

Mitu küsimust jääb aga ikka alles. Kas tasub kindel olla, et inimesed, kes esimeses voorus andsid oma hääle Lebedile, sest Jeltsinit nad enam ei sallinud ning päris kommuniste ka ei tahtnud, ikka nüüd in corpore Jeltsinit hääletavad?

Lebedil-Jeltsinil on vaja teha tõsiseid jõupingutusi, et Jeltsinile protestiks selja pööranud Lebedi toetajaid veenda kõigi hädade põhjustajaks peetud presidendi poolt hääletama. Nii arvab naftaärimees Nikolai Jugantsov. Kardan, et tal on õigus ja Lebedi 11 miljonit toetajat kirjutavad valimisbülletäänile nime Zjuganov.

Teiseks teeb veidi õõnsaks teadmine, et veel mõni aeg tagasi astus endine Vene 14. armee komandör kindral Lebed Moldovas sealse nn Dnestri-äärse vabariigi ja venelaste parema elu nimel üsna raskelt moldaavlaste varvastele.

Kui nüüd räägib sama mees, et annaks t?et?eenidele võimaluse valida iseseisvus ja on üldse heanaaberlikkuse toetaja, kõlab see väitena, mille lõpp Venemaa huvide kohta jäi ütlemata.

Seega tasub kahelda, kas presidendi julgeolekuabiks ja julgeolekunõukogu sekretäriks edutatud, samas sõjaväelaseks koolitatud Lebed jätaks käsu täitmata, kui Eestis elavad vähemalt veerand miljonit rahvuskaaslast nõuavad Vene vägesid, kuna Eestis napib neil julgeolekust ja üldse on vaja lõpuks kord majja lüüa. Korda on Lebed oma valimiskampaanias lubanud.

Hetkel kuum