19. juuni 1996 kell 22:00

Tallinna farmaatsiatehase kummaline tähelend

Tallinna farmaatsiatehas on Eesti ärielu kass, kes kõnnib omapead. Rohuvabriku ettevõtmistest pole Eestis suurt midagi kuulda. Täpsemalt, farmaatsiatehas pole senini pidanud vajalikuks raha reklaamile kulutada ega igal Tallinna tänavanurgal välja hüüda, et kallid eestimaalased, ostke meie nooruse- ja armastuseeliksiiri. Selle asemel tegutseb farmaatsiatehas edukalt Venemaal. Ligikaudu 85% tema toodangust läheb ekspordiks idaturule. Sealse populaarsuse üks põhjus on Tallinna rohtude palju madalam hind lääne analoogidega võrreldes.

Midagi originaalset või omapärast Tallinna farmatseutide laboratooriumidest tõbiste rohutopsidesse ei tule. Toodetakse juba nõukogude ajal tuntuks saanud vererõhu-, südame- ja suhkruhaigusevastaseid preparaate, samuti valuvaigisteid, analgiini, aspiriini ning erinevaid haava- ja lihasesalve. Soojendav spordikreem Capsicam ja gürsa mürgil põhinev piprosaal on Venemaal pikka aega olnud kuum sõna. Ära ei öelda idanaabri juures ka Tallinna farmaatsiatehase poolt toodetavast bensüülbensoaadist. See kena nimega aine aitab hädalistel võidelda sügeliste vastu ning on idamaades väga nõutud kaup. Olulise osa farmaatsiatehase tegevusest hõlmab erinevate mujalt pärinevate ravimite pakendamine.

Tallinna farmaatsiatehase, endise riigiaktsiaseltsi erastas 1994. aastal AS Magnum Pharma, kellest on praeguseks saanud üks suuremaid ravimite maaletoojaid Eestis. Magnumil on plaanis lõpetada järgmisel aastal farmaatsiatehase rekonstrueerimine ja uute seadmete ülesseadmine.

Magnumilt oleks igati loogiline oodata, et ta astuks Eesti ravimituru hõivamisel ka järgmise sammu. Olles saanud monopoolseks ravimitootjaks, peaks ta hakkama tundma huvi ka selle vastu, et haarata enda kätte Eesti apteekidevõrk.

Möödunud aastal müüsid apteegid ravimeid 391 miljoni krooni eest. Vaevalt, et see arv sellegi aasta lõpul väiksem saab olema. Igal juhul on tegemist turuga, kus võitlus võimalikult suure osa eest tasub ennast ära mitte ainult Magnumil, vaid igal vastava ala firmal. Eelmisel aastal oli Tallinna farmaatsiatehase puhaskasum 17,2 miljonit ja käive 107,6 miljonit krooni. Selle aasta esimese viie kuu kasum oli 10,1 miljonit krooni.

See on fakt, mis illustreerib farmaatsiatehase aktsiate populaarsust väikeinvestorite silmis.

Tehas tuli uustulnukana aktsiaturule selle aasta 14. mail. Siis maksis farmaatsiatehase aktsia keskmiselt 15 krooni, praegu on keskmine hind jõudnud tõusta 30 kroonini. Tõus jätkus isegi siis, kui Eesti suurimate pankade aktsiate kursid peadpööritava kiirusega langema hakkasid ning artiklid «mustadest» nädalapäevadest täitsid ajalehti.

On muidugi küsitav, kaua selline tõus kesta saab. Eesti aktsiaturg on sedavõrd väike ja kidurate valikuvõimalustega, et investeerija haaras Tallinna farmaatsiatehase aktsia kui uue ja värske võimaluse järele. Samas pole välistatud ka see, et farmaatsiatehase aktsiatele ootamatult suure turuosa tekkimise juured viivad mõne maaklerfirma käivitatud tehinguteni.

Hetkel kuum