2. juuli 1996 kell 22:00

Eesti arvutifirma AS Pennu kavatseb koostöös maailma juhtiva kõvaketaste tootjaga Western Digital rajada Keilasse arvuti kõvaketaste renoveerimistehase.

Pennu nõukogu esimees Alo Koop ütles BNSile, et kõvaketaste renoveerimistehase käivitamine läheb maksma 3,5 miljonit krooni. Firma saaks väljaõppe ja seadmed Western Digitalist ning maksaks Western Digitalile hiljem tehtud kulutused tagasi, lisas ta.

«Üks-kaks protsenti kõvaketastest läheb katki või on toodetud mingi defektiga,» selgitas Koop tehase vajalikkust. Tehas hakkaks esialgu renoveerima kõvakettaid Ida-Euroopa turu jaoks, lausus Koop. Ta märkis, et esialgu on tehas võimeline taastama 2000--2500 arvuti kõvaketast kuus.

Koop ütles, et hiljem lisandub ka Põhja- ja Kesk-Euroopa turg ning töö maht peaks tõusma kuni 5000 arvutini kuus. Praegu töötab Euroopas vaid üks kõvaketaste renoveerimistehas, mis asub Saksamaal. Tehase töö põhineb väga suures osas käsitööl, sõnas Koop. Kuna Eestis on tööjõud odavam kui Euroopas, siis on Saksamaa konkurendi ees eelis.

Aasta alguses avas Pennu Keilas arvutitehase, et laiendada ja suurendada arvutite eksporti Lätti, Leetu, Ukrainasse, Soome ja Soome kaudu Venemaale. Arvutitehas avatakse ametlikult augusti alguses.

ASi Pennu käive oli eelmisel aastal 66 miljonit ja kasum 3,3 miljonit krooni. Tänavu prognoosib ettevõte käibe suurenemist 150 miljoni kroonini ning kasumiks 6--8 miljonit krooni. BNS

Paljud juhtivad arvutitootjad peaksid lõpetama teise kvartali tugeva kasumiga, sest hindade kärpimine ja uued tooted tõstsid läbimüüki. Tugev dollar ja vähenenud läbimüük Euroopas viib alla kasumi arvutimaailma juhtfirmas International Business Machines Corp, prognoosivad analüütikud.

Sun Microsystems Inc ületab arvatavasti analüütikute kasumiprognoosid ning personaalarvutite tootja Gateway 2000 Inc kasum peaks suurenema märkimisväärselt, sest läbimüük suurenes 34 protsendi võrra, 1,15 miljardi dollarini.

Dollari kursitõus seab surve alla USA kahe juhtiva arvutitootja IBMi ja Hewlett Packard Co kasuminäitajad. Üle 60 protsendi IBMi läbimüügist langeb välisturgude arvele.

Apple'i läbimüük peaks langema umbes 11 protsendi võrra 2,3 miljardi dollarini ning firmale prognoositakse kahjumiks 95 USA senti aktsiast. Bloomberg-BNS

Hetkel kuum