4. juuli 1996 kell 22:00

Mis põhjusel on ASi Esoil erastamine nii kaua veninud?

Esoili erastamine on jää-nud toppama riigiametnike võimetuse tõttu. Nad ei suuda langetada kiireid, operatiivseid ja õiglasi otsuseid.

Esoili erastamise esimene voor oli juba möödunud aastal, minu arvates oleks tulnud otsus siis ära teha. Asi on kogu aeg lohisenud. Eestis on ikka olnud nii, et tähtsaid ja keerulisi otsuseid armastatakse edasi lükata.

Praeguses seisus jääb riik maksumaksjate näol kaotajaks pooleks. Pean siin silmas AA-Õligrupi poolt ära ostetud Tartu Kommertspanga võlanõuet Eesti Kütuse vastu, mille rahuldamise tulemusena võib riik kaotada ligi miljard krooni. Kuid teisest küljest, kui riik nii saamatu on, siis tuleb talle paratamatult koht kätte näidata.

Tuleb AA-Õligrupist aru saada. Iga teine ärimees oleks nende nahas samamoodi tegutsenud. Kust aga riik selle võlanõude kinnimaksmiseks raha leiab, see on väga problemaatiline.

Kompromissina tuleks anda Esoil AA-Õligrupi kätte. Selline otsus arvestaks kõige paremini lihtsa maksumaksja huve. Kindlasti läheks siis AA-Õligrupp ka kompromissile ja unustaks selle võlanõude Esoili ostmisel.

Emotsionaalsel pinnal Esoili ümber tekkinud probleeme kommenteerides tuleb öelda, et tegemist on kahe tugeva argumendiga. Esiteks see, et Eesti julgeoleku huvides tuleb siia sisse tuua Ameerika Ühendriikide kapital. Teine argument on see, et kontrolliv osa Eesti kütuseturust tuleb jätta eestlaste kätte.

Nende kahe argumendi vahel tuleks nüüd kompromiss leida.

Usun, et Esoili näol on tegemist küllaltki olulise objektiga. Selle erastamise on teinud keeruliseks erinevad nõuded, mille üle on pikka aega vaieldud.

Ajakirjanduses on AA-Õligrupi võlanõude kohta levitatud väärinfot, nagu peaks maksumaksja selle kinni maksma. Tegelikult pole siin tegemist mittemingisuguse maksumaksja rahaga. Summad, millest seda makstakse, on Esoili erastamisest laekuv raha.

Juhul kui see nõue tuleb erastamisega kaasa, siis selle võrra tulevad kõik pakkumused väiksemad, kui see välistatakse, siis tulevad need umbes sama summa võrra suuremad. Tegelikult saab erastamisagentuur selle raha kätte sellelt, kes on pakkumise võitja ja kes maksab Esoili aktsiate eest nõutud summa.

Otsus välistada võlanõue pakkumisest oli äärmiselt õige võrdse konkurentsi seisukohast. Muidu oleks olnud väga raske hinnata Esoili tegelikku väärtust.

Varade arestimine on aga rikkunud võrdse olukorra ära. Mulle tundub, et üks pool püüab kõiki vahendeid kasutades väljaspool erastamisprotseduuri Esoili varasid enda kontrolli alla saada. Kuid praegu on poliitiliselt äärmiselt vajalik see erastamine ära teha. Tulekul on energeetikasektori erastamine ja kui siin toimub mingi pidurdumine, siis annab see tagasilöögi mujalgi.

Erastamisagentuur peab esmaspäeval valima välja parima pakkumise Esoili erastamiseks. Pärast seda tuleb lahendada kõik küsimused, mis seotud võlanõuete, varade arestimise ja pankrotiga. Siis saab Esoili müüa.

Hetkel kuum