16. juuli 1996 kell 22:00

Tugevneb riigi kontroll kütuseäri üle

Majandusminister Andres Lipstoki sõnul kirjutab valitsus nädala jooksul alla määrusele, mis muudab kütuse ja määrdeainete vahendamise korda. Uue korra järgi hakkavad kehtima Eesti õliliidu poolt tehtud ettepanekud: tühistada tegevuslitsentsid, mis on välja antud mootorikütuse ekspordi-imporditehingute teosatmiseks ning kehtestada litsentsi taotlejatele uued nõuded.

Nende järgi saaks kütuse ekspordi ja impordiga tegelemiseks litsentsi firma, kelle omakapital on viis miljonit krooni, aktsiakapital miljon krooni ning kellel on tolliametile esitada viie miljoni kroonine pangagarantii.

«Need muudatused tõhustavad seda, et 300kroonise aktsiakapitaliga riiulifirmad ei saaks kütusega äritseda. Praegu tuuakse- müüakse makse maksmata,» märkis Eesti õliliidu tegevdirektor Mart Kutsar.

Rahandusministeeriumi andmetel on sellel aastal kütuseaktsiisi laekunud vaid 1/3 oodatust ning riigil on jäänud saamta makse 150--200 miljoni krooni väärtuses.

Valitsus arutas eile ka mootorikütuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis puudutas selle vastavusse viimist teiste seadustega. «Aktsiismaksude määrade muutmist valitsus sellel aastal ei ole planeerinud,» kinnitas peaminister Tiit Vähi.

Ka Kutsar märkis, et sellel aastal aktsiis kindlasti ei tõuse, kuid lisas, et aktsiisimaks võib tõusta 1997. aasta jooksul.

Aktsiisimaksu tõstmisel tuleb arvestada Euroopa Liidu nõudmisi, mistõttu võtab uute maksude ettevalmistamine Kutsari hinnangul aasta jagu aega.

Hetkel kuum