5. august 1996 kell 22:00

USA vabariiklaste kandidaat väljub varjust

Bob Dole'i, kes nimetatakse järgmisel nädalal ametlikult vabariiklaste presidendikandidaadiks, toetab kolm kuud enne 5. novembri presidendivalimisi 36 protsenti ameeriklastest, Clintonit 49 protsenti ning kõhklejaid on 15 protsenti.

Vabariiklased loodavad, et Dole'i majandusplaan, mis näeb ette üksikisiku tulumaksu alandamise 15% võrra ja kapitalitulult võetavate maksude kärpimise, sunnib demokraadid kaitsesse ning annab vabariiklaste kandidaadi soikuvale valimiskampaaniale uut hoogu.

Kokku kavandatakse majandusplaanis kuue aasta jooksul säästa 550 mld dollarit ning viia föderaaleelarve aastaks 2002 tasakaalu.

Dole usub, et majandus võib kasvada 3,5% aastas ning loodab just kiirema majanduskasvu ning efektiivsema maksukogumisega korvata maksude alandamisest tingitud tulude vähenemise.

Valge maja ametnikud on juba maksude alandamise plaani kritiseerinud, leides, et need tooks kaasa eelarvedefitsiidi suurenemise. Samuti leiavad ametnikud, et USA majandusel läheb juba niigi hästi ning hoiatasid, et Dole'i suuri maksukärpeid sisaldav plaan võib majandusele pigem kahjuks kui kasuks tulla. Demokraatide mõõdukate maksukärbete ettepanekul on Valges majas enam pooldajaid.

Teiseks peaks Dole lähiajal, tõenäoliselt laupäeval, teatavaks tegema asepresidendikandidaadi nime. Võimalike valikute hulgas on nimetatud endist Lõuna-Carolina kuberneri Carroll Campbelli, Vietnami sõja veterani senaator John McCaini Arizonast, senaator Connie Macki Floridast ning Michigani konservatiivset kuberneri John Englerit. Välistatud ei ole ka üllatuskandidaadi olemasolu. REUTER-ÄP

Hetkel kuum