9. september 1996 kell 22:00

Haldusreform pealtnäha valutu

Kaitseminister Andrus Ööveli sõnul läheb kaitsejõudude peastaabist koondamine mööda. Kultuuriministeeriumi järel on kaitseministeerium kõige noorem ministeerium, kus ametnikke on 84.

«Samas, kui teistel koosseisu kahandatakse, tahame meie kümme ametnikku veel juurde, sest meie optimaalne struktuur koosneks 94--95 inimesest,» sõnas Öövel.

Minister Kalev Kukk märkis, et koondamine puudutab suhteliselt vähe ka teedeja sideministeeriumi: «Meil on veeteede amet, maanteeamet, lennuamet. Nende funktsioonid tulenevad Eesti riigi võetud kohustustest ning need säilivad. Tõsi, teatud nihked on struktuuris ja töötajate arvus.» Kuke sõnul ei ole koondamispingeid tunda ja ta avaldas lootust, et neid ka ei teki.

«Mis puudutab ametite koondamist, siis selles osas tuleb küll rahandusministeeriumi ametnike ees teha reveranss, sest esimest korda läheneti sellele ülesandele funktsionaalselt ning tulemus on üpris hea,» ütles majandusminister Andres Lipstok.

Näiteks majandusministeeriumis koondatakse turismiamet. «Julgen väita, et nii on õige,» sõnas Lipstok. Selle asemel hakkab majandusministeeriumis tegutsema turismiosakond ning palju korralduslikke funktsioone antakse kokkuleppeliselt üle turismifirmade liidule. «Miks peab neid asju tegema keegi teine, kui nemad seda kõige paremini oskavad,» lisas Lipstok.

Kokku likvideerib valitsus 36 ametit ja inspektsiooni, millega saavutatakse orienteeruvalt 70 mln kroonine kokkuhoid. Sellest 20 miljonit läheb töötajatele koondamiskulude maksmiseks. Kokkuhoitud raha jääb ümberkorraldusi teinud ministeeriumitele, et võimaldada töötajaile 10% palgatõusu.

Rahandusministeeriumi riigivalitsemise asutuste arendusosakonna juhataja Ingrid Preeks sõnas, et mida kauem koondamine venib, seda kulukamaks see riigile läheb: «Kui tuhat inimest koondada 1. oktoobrist, läheb see maksma 19,5 mln krooni, kui 1997. a 1. jaanuarist, siis miljoni võrra rohkem.» Koondatavatele on hüvituseks ette nähtud kuue kuu ametipalk. Kui sel aastal on arvestatud keskmiseks palgaastmeks 2415 krooni, siis tuleval aastal 2655 krooni.

Aprillis oli ümberkorraldavates asutustes keskmine töökohtade täituvus 85%.

Kokku on ümberkorraldustega hõlmatud 6022 töökohta. Eelarvelistes asutustes töötab 63 000 inimest, neist 14 000 riigiteenistujat. Koondatavate töökohtade arv -- 1133 -- moodustab 7% riigiteenistujate ja 2% eelarveliste asutuste töötajate üldarvust.

Hetkel kuum