9. september 1996 kell 22:00

Venemaa kontrollib inflatsiooni

Venemaa keskpanga juhi Sergei Dubinini sõnul on pikaleveninud võitlus inflatsiooniga edukalt lõpule jõudnud. Alanud on hindade suhtelise stabiilsuse ajajärk, mis on majanduskasvu oluline eeltingimus.

«On tõsi, et meil on selleks kulunud rohkem aega kui klassikalisel juhul. Oleme inflatsiooni ohjeldamisele kulutanud ühe aasta asemel kolm aastat. Meil ei ole ortodoksne majandus ning inflatsiooni ohjeldamise programm käis käsikäes majanduse strukturaalse ümberkorraldamisega,» ütles Dubinin.

Pärast kolme aastat galopeerivat inflatsiooni alanesid hinnad augustis tänu keskpanga karmile rahapoliitikale esimest korda 0,2 protsenti.

Selle aasta esimesel poolel on inflatsioon püsinud 15 protsendi ümber, aasta inflatsiooniks prognoosib Dubinin 20 protsenti. 1992. aastal registreeriti 2318protsendiline ning mullu 131protsendiline inflatsioon.

Nüüd süüdistavad Venemaa pankurid keskpanka pigem rahapoliitika liigses karmuses, mis on lõpetanud kerge rahateenimise võimaluse.

Venemaa keskpanga järgmine ülesanne on pankade väljaaitamine finantsraskustest ning ülikõrgete intressimäärade alandamine.

Dubinini hinnanguil tegutseb 15 protsenti Venemaa 2150 pangast kahjumiga, kuid ulatusliku panganduskriisi ohtu keskpanga juht ei näe. FT

Hetkel kuum