17. september 1996 kell 22:00

Sulo Muldia -- mõisahärra

Ekspankuri ja reklaamifirma omaniku Sulo Muldia sõnul tulevad renoveerimiseks ja mõisa ülalpidamiseks vajaminevad summad Eesti investoritelt. Konkreetseid arve Muldia ei nimetanud, kuid ta ei eitanud, et mõisa renoveerimis- ja halduskulud küünivad miljonitesse kroonidesse. Muldia lisas, et parimal juhul renoveeritakse mõis kolme aastaga. Esmalt peab valmima mõisa I korrus, kuhu kavatsetakse rajada toiduäri. Hiljem on kavas ehitada mõisasse seminari- ja koolitusruumid.

Laitse mõisa kasutusvalduse leping kehtib kuni 1999. aastani. Vallavanema Enn Karu sõnul on mõis juba tükk aega pakkumisel olnud.

«19. sajandi lõpul valminud mõisa on vaatamas käinud väliseestlased, avaliku elu tegelased, lihtrahvast rääkimata,» rääkis Karu. «Tiiu Silves jalutas siin ringi, lubas isegi maantee ära osta, aga jutuks see jäigi.»

Suvel tehti Laitse mõisa kohta kaks ostupakkumust. Tallinlane Olle Saar soovis mõisa osta, AS Põhjanaba soovis mõisa kasutada kasutusvalduse alusel. Mõlemad äriplaanid nägid ette mõisahoone ja pargi korrastamist.

Kernu vallavolikogu liikmed ei toetanud Laitse mõisa müüki, sest müügist saadud raha ei saa vald seaduse järgi vabalt kasutada. Seetõttu sõlmis vallavalitsus mõisa kasutusvalduse lepingu ASiga Põhjanaba.

Lepingu järgi peab Põhjanaba mõisa oma kulul korras hoidma ja tegema ehitise korrashoiuks vajalikke parendusi. Mõisa kasutusvaldaja peab tasuma mõisal lasuvad maksud ja võlaintressid. Samas on kasutusvaldaja kohustatud tagama mõisa kütmise ning renoveerima katuse, välisfassaadi ja vajaduse korral ka aknad. Mõisakompleksi väärtust hindavad lepingupooled 2 mln kroonile ja lepingu kohaselt peab Põhjanaba kindlustama mõisa omal kulul Kernu valla kasuks eespool nimetatud summa väärtuses.

Hetkel kuum