29. oktoober 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Euroopa Liidu välisministrid jõudsid kokkuleppele keelata eurooplastel järgimast Washingtoni Kuuba-vastast Helms-Burtoni seadust.

Pärast päev otsa väldanud läbirääkimisi õnnestus kolleegidel veenda Taani välisministrit, et vastumeetmed USA seadusele ei riku Taani suveräänsust.

Euroopa Liidu kaubandusvolinik sir Leon Brittan ütles, et otsuse näol oli tegemist «ajaloolise läbimurdega, mis näitab, et meil on nii tahet kui suutlikkust oma huve kaitsta».

EL seadus keelab nii Euroopa firmadel kui üksikisikutel seaduse täitmise ning võimaldab neil nõuda Euroopa kohtutes kahjutasu.

USA president Bill Clinton lükkas seaduse täitmise edasi järgmise aasta jaanuarini. REUTER-BNS

Leedu võlg gaasitarnijatele pole viimase kuu jooksul suurt vähenenud, 20. oktoobri seisuga moodustas see 121,2 miljonit litti. Vene kontsernile Gazprom võlgneb Leedu 62,4 miljonit litti ning peab 1. novembriks võla tagastama, vastasel korral ähvardab Gazprom sanktsioonidega.

Leedu gaasiettevõte Lietuvos Dujos peadirektori Kestutis Shumacherise sõnul loodab ta sanktsioone vältida, sest Union Bank of Switzerland peaks varsti andma 20 miljonit dollarit laenu, mis kõik läheb võla katteks. BNS

Töökohtade arv lääneriikide tekstiili- ja jalatsitööstuses on viimase paarikümne aastaga kahanenud üle 40%, sest tootmine on nihkunud arengumaadesse, teatas rahvusvaheline tööorganisatsioon (ILO).

ILO teatel on tootmine eriti hoogustunud Aasias. Malaisias oli juurdekasv aastatel 1970--1990 597%, Bangladeshis 416, Sri Lankas 385 ja Indoneesias 334%.

Arenenud maades on tööhõive tekstiili-, rõiva- ja jalatsitööstuses järsult langenud. Saksamaal oli langus 58, Suurbritannias 55, Prantsusmaal 49 ja USAs 31%. Aastatel 1980--1993 oli suurim langus Soomes, kus tekstiili- ja jalatsitööstus kaotas 72% töökohtadest.

ILO teatel on üle 60% maailma poodides müüdavatest riietest valmistatud arengumaades. REUTER-BNS

Soome lennufirma Finnair jättis mootoririkke tõttu ära hommikuse lennu Zürichisse. Viga avastati alles siis, kui reisilennuk MD-87 oli õhku tõusmas.

Ärajäänud lennu reisijate Zürichisse toimetamiseks kasutati teisi võimalusi. STARTEL-BNS JÕULUKIRJAÄRI

Soome Post kavatseb muuta Jõulumaa kirjavahetuse tasuvaks äritegevuseks, pakkudes nii Soomes kui mujal maailmas tasuliste vastuskirjade saatmise võimalust.

Aasta tagasi saadeti Rovaniemi Jõuluvanale 70 000 tasutud vastuspalvega kirja. Käesolevaks aastaks prognoositakse tasutud vastuskirjade hulga kasvu vähemalt 200 000ni. Kokku saadeti kirju ja kaarte Jõulumaale eelmisel aastal ligikaudu pool miljonit.

Tasuline teenus ei tähenda aga seda, et Jõuluvana ei vastaks tavalistele laste jõulukirjadele. Jõuluvana postkontor saab kirjadele vastata nendes piirides, kui seda võimaldab Soome kaubandus- ja tööstusministeeriumi toetusfond. STT-ETA

Leedu valitsuse majandus- ja rahanduskomitee kiitis heaks seaduseparandused, mis on vajalikud erapensionifondide seaduse vastuvõtmiseks.

Parandused on plaanis teha aktsiaseltsi seaduses, mittetulundusorganisatsioonide seaduses, riikliku kindlustuse järelevalve seaduses ning ettevõtete tulumaksu seaduses, et viia need seadused kooskõlla valitsusele esitatud erapensionifondide seaduse eelnõuga.

Seaduseelnõu kohaselt hakkavad need pensionifondid töötama mittetulundusliku aktsiaseltsina. BNS

Mõjuvõimsa Sumitomo Corp'i endine vasediiler Yasuo Hamanaka tunnistas end süüdi dokumentide võltsimises seoses miljarditesse dollaritesse ulatuvate kauplemiskahjudega, ütles Hamanaka advokaat.

Jaapani politsei arreteeris möödunud nädalal Hamanaka, kellele esitati süüdistus võltsingutes.

Ka Sumitomo esitas Hamanaka vastu hagi, süüdistades teda 2,6 miljardi dollarilise kauplemiskahju põhjustamises. Tegemist on kõigi aegade suurima kauplemiskahjuga, mis mingi firma finantsturgudel tegutsedes on saanud.

Enne vallandamist käesoleva aasta juunis peeti Hamanakat maailma kõige mõjuvõimsamaks vasediileriks. REUTER-BNS

USA endine senaator ning president Clintoni administratsiooni rahandusminister Lloyd Bentsen määrati Hollandi põllumajandusmasinafirma New Holland NV juhatuse esimeheks.

New Holland tekkis 1991. a mais firmade Fiat Geotech SpA ja Ford New Holland liitumise tulemusena. REUTER-ETA

Venemaa valitsus esitas parlamendile parandatud eelarveprojekti. Uues eelarves on plaanitud tuludeks 432,8 triljonit rubla, võrreldes 533,6 triljoni rublaga eelmises eelarves. Kuludeks on plaanitud 523,5 triljonit rubla, võrreldes 524,3 triljoni rublaga eelmises eelarves.

Kavandatud eelarvedefitsiit jäi muutumatuks, olles 90,7 triljonit rubla. AP-BNS

Riias 14. ja 15. novembril peetavale rahapesuseminarile kavatseb Leedust sõita umbes 45liikmeline delegatsioon, kuhu kuuluvad nii pangandusringkondade kui peaprokuratuuri esindajad.

Mais peeti analoogiline seminar Vilniuses, mille keskne teema oli panganduse osa rahapesu ja muud liiki finantspettuste vältimisel. ELTA-ETA

Hetkel kuum