18. november 1996 kell 22:00

Saksamaa puiduveod

Poolteise aasta pärast saab Saksamaale kaupa viia tasuta. See järeldub puiduveo hindade muutust jälgides.

Suurimat hinna langetajat Baltspedi (hind madalam võrreldes aprilliga 5700 krooni võrra) võivad konkurendid süüdistada turu rikkumises. Tegelikult distsiplineeritakse kliente. Veo tellija, kes ei kasuta ekspedeerijat pangana ja ei võta transpordiraha mitmeks nädalaks võlgu, saab tuntava hinnaalanduse.

Järgmise aasta alguses võib siiski oodata, et transpordi hinnad võtavad Skanspedi ja NBI Ekspeditsiooni hindadega sarnase tõususuuna. 1. jaanuaril hakkab kehtima üle 15 aasta vanuste veokite välisveo keeld. See vähendab pakutavate masinate arvu veoturul. Praegusest ülepakkumisest tingitud hindade langus pidurdub.

Puit ja puidutooted on Eesti autotranspordifirmadele põhiline ekspordiartikkel. Kuna puit on suhteliselt odav ekspordiartikkel, siis on sellega seletatav puidufirmadepoolne surve transpordiettevõtete hindadele. Vaatamata sellele on juuresolevatel pakkumustel suur erinevus. Hetkel tunduvad reaalsena pakkumised alla 20 000 krooni.

Baltsped on pakkunud kolm erinevat võimalust sõltuvalt tasumise tähtajast. Kliendil on nende järgi mugav valida sobiv variant -- kas maksta kohe ja saada madalam hind või tasuda pikema aja jooksul kallima tariifi järgi.

Kasulikku informatsiooni on andnud kliendile Võru Trans erineva niiskussisaldusega puidu mahtuvusest koormasse.

Skanekspedi pakkumises on hämmastav klausel, et lubatakse kohale viia ka ülekaalulised koormad. Võimalikud trahvid maksab kinni tellija. Tekib küsimus: kui ülekaalulised võivad koormad olla? Sellest hetkest, kui kaup on vedamiseks vastu võetud, vastutab transpordiprotsessi eest ikkagi vedaja, mitte tellija.

Hetkel kuum