3. detsember 1996 kell 22:00

THI langus on meelepärane igaühele

Aasta lõppemine on serveerinud makromajanduse analüütikutele vähemalt ühe hea uudise: rahareformist saadik murelapseks olnud tarbijahindade kasv jääb sel aastal üllatavalt madalaks, tõenäoliselt alla 20 protsendi.

Lüües kokku numbrid jaanuarist oktoobrini, saame tõusuks 13,5%. Statistikaamet on teinud prognoosi ka novembriks, piirides 1,3--1,8%, tegelik number laekub aga juba mõne päeva pärast. Seega, arvestades novembriks keskeltläbi 1,5%, jõuame THIga 15 protsendini, kust detsembrile jääks veidi alla viie protsendi. Kas jõulude-eelne ostubuum niipalju just hindu kergitab, kuid mine tea? THI aastane kasv alla 20% on siiski väga tõenäoline.

Mäletatavasti prognoosisid küsitletud eelmise aasta lõpus, et selle aasta tarbijahinnaindeks kasvab 20--30%, konkreetselt allakirjutanu pakkus 25%. Võrdluseks: 1996. a riigieelarve koostati lähtudes 22,4protsendilisest tarbijahindade tõusust -- see oli siis valitsuse ametlik THI prognoos.

THI mõõdukat kasvu saab põhjendada kahel viisil: lihtsal ja keerulisel.

Lihtsa seletuse järgi on administratiivselt kehtestatud hinnad käitunud sel aastal hästi: päevane elektrienergia kallines vaid kuus senti kilovatt-tunni kohta, tõusnud ei ole üür ega soojusenergia (vähemalt Tallinnas). Administratiivsed hinnad moodustavad keskmise pere ostukorvis küllaltki suure osa. Huvitav on märkida, et bensiini hinna tõus, mis sai just sel aastal hoo sisse, pole THI-le väga suurt mõju avaldanud. Järelikult ei moodusta bensiin ostukorvis eriti suurt osa. Eks ta tõesti ole nii, elektrit tarbib igaüks, aga autoga veel iga mees ei sõida, kuigi tänavatel jääb iga päevaga ruumi aina vähemaks.

Keerulisemalt saab tarbijahindade kasvu pidurdumist seletada tootjahindadega, mis käivad tarbijahindadest ühe tootmistsükli võrra eespool. 1995. a tõusid tootjahinnad 22,1%, tarbijahinnad aga 28,9%, seega on tootjahindade soodne mõju pärale jõudnud käesoleval aastal. Ka sel aastal on tootjahinnad olnud tagasihoidliku kasvutempoga, tõus 10 kuuga 9,4%, seega võiksid ja peaksid tarbijahinnad ka edaspidi alanema.

Õigesti on öelnud need, kelle meelest on tarbijahindade tõus sellel aastal edasi lükatud, näiteks järgmisse aastasse (kohalike omavalitsuste valimised pidurdasid tõenäoliselt samuti hindade tõusu). Kohe järgmise aasta alguses tõuseb bensiini aktsiis ja jaehind keskeltläbi krooni võrra, kaitsetollid saavad teoks juulis ja need tõstavad toiduainete hindu tollimäära võrra jne, seega võib inflatsioon taas galopeerima hakata.

1997. aastast võib saada kõrgema inflatsiooniga aasta kui seda oli 1996. Maailmamajanduse analüütikud ongi Eestile järgmiseks pakkunud 20protsendist inflatsiooni. Kroonijärgne ajalugu tunneb üht tagasimineku aastat -- 1994, mil THI kasvas 41,6 protsenti. Sellegipoolest, kui mulle antaks valida, kas bensiini või elektri hind tõuseb kohe või poole aasta pärast, siis ma otsustaksin kindlasti viimase variandi kasuks.

Hetkel kuum