5. jaanuar 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Maksuamet uuendas tänavu eraisikute jaoks mõeldud tuludeklaratsiooni vormi.

«Uute tuludeklaratsiooni vormide kehtestamise tingisid eelkõige maksuseaduse muudatused,» ütles maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerd reedel. «Kui 1995. aastal oli maksuvaba tulu 3600 krooni, siis 1996. aastal on see 6000 krooni.»

Sõerd nimetas olulisema uuendusena, et 1996. a maksustatavast tulust saab maksumaksja maha arvata eluasemelaenu intressid, kapitalirendi eluaseme soetamiseks võetud kapitaliintressid ja maksustamisperioodil tasutud koolituskulud. BNS

Kiviteri erastamise läbirääkimised võivad erastamisagentuuri peadirektori Väino Sarneti sõnul kuu võrra pikeneda. Sarnet ütles, et parimaks pakkujaks valitud erastamiskonkursil osalenu taotleb läbirääkimiste aja pikendamist.

Läbirääkimistel on Sarneti sõnul jäänud lahendada keskkonnaküsimuste kajastamine erastamislepingus. Samuti huvitab erastamisagentuuri suurima kindluse saamine põlevkivi hinna osas, sest sõlmitavas erastamislepingus ei ole seda võimalik kajastada, ütles Sarnet. BNS

EBRD otsustab Eesti Maapanka investeerimise tõenäoliselt märtsis, ütles EBRD esindaja Eestis Andre Küüsvek.

Küüsveki sõnul arutab EBRD krediidikomitee Londonis Maapanga investeeringut veebruaris ning EBRD juhatus märtsi algul.

«Meie nõudmisi on arvestatud ning bilanssi on puhastatud,» ütles Küüsvek Maapangast rääkides. Ta lisas, et panga viimase kahe kuu sammud sisendavad optimismi.

EBRD plaanib investeerida Maapanga omakapitali 4--5 miljonit Saksa marka. Esialgseil andmeil suunab EBRD poole rahast panga aktsiakapitali ning poole allutatud kohustustesse. BNS

Eestis ja teistes Baltimaades investeerimispangandusega tegelev Eesti firma Talinvest sai Riia väärtpaberibörsi aktsionäriks. Firma ostis 50 Riia väärtpaberibörsi nimelist lihtaktsiat, ütles börsi pressiesindaja.

Talinvesti nõukogu esimees Jaak Roosipuu ütles, et Talinvest kavatseb Lätis tegutseva tütarfirma kaudu alustada Riia börsil kauplemist.

Roosipuu sõnul tahab Talinvest hakata osutama maakleriteenuseid kõigis kolmes Balti riigis. BNS

Eesti Maapank vahetab seoses panga liitumisega pankade kaardikeskusega välja seni kasutatavad sularahakaardid.

Panga avalike suhete juht Malle Lind ütles, et kuni 31. märtsini saab kaarte vahetada tasuta. Ta lisas, et vanad kaardid välja vahetanud kliendid saavad Maapanga uut Kroonikaarti kasutada ristkasutusega liitunud pankade sularahaautomaatides. BNS

Neli Eesti fondihaldurit kirjutas reedel alla fondihaldurite liidu asutamislepingule, ütles liidu juhatuse esimeheks valitud Raul Malmstein.

Malmsteini sõnul on liidu asutamise eesmärk investeerimisfondide kui turvaliste investeerimisvõimaluste propageerimine, koolituse korraldamine, seadusandlik lobby, väärtpaberituru korrastamine ja fondi liikmete täiendav järelevalve. BNS

Septembris Eesti presidendiks kandideerinud arvutiteadlase Enn Tõugu (61) sõnul häirib teda kõige enam, et Eesti ei kasuta talle sülle kukkunud võimalusi. «Katsume lappida vaid hädapäraseid auke,» ütles ta reedel.

Tõugu sõnul tuleb kahtlemata lahendada ka vähemtähtsaid jooksvaid küsimusi, ent majanduse arengut peaks planeerima pikaajaliselt.

Tõugu märkis, et ta ei mõista, miks riik ei anna litsentse välismaa pankadele, mis saaks Eesti elanikele anda madalaprotsendilist laenu. «Praegu on see võimalus vaid Eesti pankadel ning riik peaks laenupoliitikat korrastama,» tähendas ta.

Tõugu jäi mullu septembris üllatuskandidaadina presidendiks pürgides viie kandidaadi seas neljandaks. BNS

Tallinna väärtpaberibörsi ja börsi vabaturu eelmise aasta seitsme tegevuskuu kogukäive oli 2,3 miljardit krooni.

Börsi käive oli eelmisel aastal 1,9 miljardit ning vabaturu käive 432 mln krooni.

Börsil olid ülekaalukalt enimkaubeldud Hansapanga aktsiad 664 mln krooniga, moodustades 28,9% börsi ja vabaturu kogukäibest.

Hoiupanga aktsiate osakaal oli 16,4 ja Forekspanga aktsiatel 12,6%. Järgnesid Tallinna Panga aktsiad 8,2, Ühispanga aktsiad 6,5 ning farmaatsiatehase aktsiad 6,3 protsendiga. Vabaturul oli suurim Norma aktsiate käive -- 125,3 mln krooni ehk 5,5% börsisüsteemi käibest.

Börsisüsteemis sooritati mullu kokku 19 865 tehingut. BNS

Eesti suured ajalehed ootavad uue aasta esimestel nädalatel tellijate arvu kiiret kasvu.

Uue aasta esimese Päevalehe tiraazh on peadirektori Hando Sinisalu sõnul 35 000, millest tellijatele läheb 27 000.

Sõnumilehe tellijaid on 22 000 ning aasta algul see arv kasvab, lausus vastutav väljaandja Toomas Leito.

Majanduslehel Äripäev on esialgseil andmeil 12 800 tellijat. Aasta esimeste nädalatega peaks see arv kommertsdirektori Raido Raamatu sõnul suurenema 13 000ni. BNS

Hetkel kuum