13. jaanuar 1997 kell 22:00

Siseturismi hetkeseis: Põltsamaa

- turisti poolt kulutatav summa päevas ca- 300 kr

- turisti kulutuste arenguruum ca- 1000 kr

- rahakulutamise võimalused toit, majutus, Põltsamaa-teemalised meened

- võimalik turismialane investeering kultuurivaldkond (kontserdid, koolitus), restorani sisekujundus, soliidne majutuskoht

Põltsamaal peaks arendama veelgi kul-tuurialaseid ettevõtmisi, kuna selleks on linnuse varemete näol soodsad tingimused. Vallas jagub piisavalt kultuuriajaloolisi väärtusi: mõisahooned, Aleksandri kool jne. Näen Põltsamaad just elava kultuurieluga konverentsiturismi paigana. Miks mitte pakkuda workshopi võimalust kunstnikele, muusikutele. Õpetajaid koolitatakse juba praegu. Koolitus võiks ka talvel raha sisse tuua.

Praegu suudame kõige rohkem turistile pakkuda suvel. Oleme püüdnud muuta traditsioonilist seppade päeva ulatuslikumaks, organiseerinud kontserte. Järgmisel suvel tahaks korraldada ka klassikalise muusika päevad.

Toitlustamise ja majutuse osas on arenguruumi piisavalt. Praegu söövad grupid restoranis Konvent, mis asub arhitektuuriliselt väga soodsas paigas. Restorani sisekujundust annaks veelgi atraktiivsemaks muuta. Ööbimisvõimalusi on kaks. Põllumajanduskooli juures on 20 inimesele kaasajastatud endised ühiselamu toad, kuuene seltskond leiab öömaja linnas.

- turisti kulutatav summa päevas alla 100 kr

- turisti kulutuste arenguruum üle 100 kr

- rahakulutamise võimalused toit, meened, Põltsamaa-teemalised bro?üürid

- võimalik turismialane investeering hotell

Põltsamaa eeliseks on paiknemine teede ristumiskohas: linna Lõuna-Eesti väravaks kutsumine on põhjendatud. Hetkel võib rääkida siiski vaid transiitturismist, kuna pole midagi, mis inimest linnaga kauem seoks. Põhiliselt külastatakse infopunkti, et hankida teavet Lõuna-Eesti kohta. Kooliekskursioone käib palju.

Suvi on aktiivne. Kultuurielu on mitmekesine alates kontsertidest kirikus kuni teatrietenduste ja suvemuusikakursusteni lossihoovis. Välisturistid peavad väga lugu kirikust, kus hoitakse Tartu ülikooli kiriku altarit ja kantslit. Baltisakslased huvituvad mõisatest.

Püüame arendada konverentsiturismi suunda. Linnast 3 km kaugusel, Kaarlimõisas, kodu- ja põllutöökoolis on korralik hotell ja saal. Linnasisene majutus on siiski probleem. Nõudlikule turistile pole midagi rõõmustavat. Toitlustamine on enam-vähem korras. Hommikul einesta-takse bistroos, lõunal restoranis. Oleme mõelnud, et lossis võiks müüa suveniiride kõrval ka kohalikku kaupa: Põltsamaa veine ja Felixi tooteid ju tuntakse.

Hetkel kuum