14. jaanuar 1997 kell 22:00

Norra -- uus ?veits

«Norra, see on uus ?veits, väike riik muinasjutulise majandusega,» ütles Tor Vollaløkken firmast Ascot Capital Management, prognoosides investorite jätkuvat huvi.

Norra majandus ei näita momendil ühtegi nõrkuse märki ning just seda stabiilsust investorid hindavadki.

Krooni atraktiivsust tõstab ka Norra mittekuulumine Euroopa Liitu, ka on Norra kindel varjupaik Euroopa ühisraha ümber valitsevate kahtluste eest.

Läinud nädala lõpul lõpetas Norra keskpank valuutaostud, millele tänavu on kulutatud 20 mld krooni. Samal ajal alandas pank nädala jooksul teist korda intressimääru, kehtestades uueks üleöö laenukursiks 5,25%.

Riigi suur eelarve ja jooksevkonto ülejääk on Norra krooni aasta algusest tugevdanud kahe protsendi võrra. Esmaspäeval tugevnes Norra kroon Londoni börsil 4.035-lt 4.006-le Saksa marga suhtes. Analüütikud ennustavad, et Norra kroon võib aasta lõpuks tugevneda veel 3%.

Norra, maailmas suuruselt teine naftat eksportiv riik Saudi Araabia järel, «kannatab» paljude Euroopa riikide jaoks vastupidise probleemi all. Samal ajal kui viimased üritavad toime tulla kasvava eelarvedefitsiidiga, on tõusvad nafta hinnad minema pühkinud nii Norra riigivõla kui täitnud naftafondi, mis koondab riigi ülemäärased tulud. Naftamiljonid investeeritakse edasi välisvahenditesse.

Sajandivahetuseks hinnatakse fondi suuruseks 43 miljardit dollarit. DN-FT

Hetkel kuum