21. jaanuar 1997 kell 22:00

Briti pank õpib lahingukogemustest

«Riskiga puutuvad pidevalt kokku nii sõjaväes eesliinil olijad kui suure investeerimispanga börsisaali maaklerid,» ütles Martin Dooney, BZW rahaturgude osakonna direktor. «Riskid on erinevad, kuid mõlemal grupil tuleb välja töötada taktika riski kontrollimiseks.»

Kriisiolukordade simuleerimisega on seni tegeldud peamiselt kaitsetööstuses. Seetõttu alustas BZW koostööd Briti kaitsetööstuse uurimisorganiga Dera, millel on 14 000 töötajat ning 22 miljardi kroonine eelarve.

Ühiselt moodustati nn Financial Laboratory Club, kuhu kuuluvad veel kindlustusfirma Royal and Sun Alliance, Londoni börs ja City University & Business School. Vaatlejana osaleb projektis Bank of England.

«Sõjaväe simuleerimistehnikad töötati välja tingimustes, kus valitses kõrgtehnoloogilise sõja puhkemise oht NATO ja Varssavi pakti vahel,» ütles Dera arendusdirektor Michael Mainelli. «Selles osas oleme tänaseks äri- ja rahamaailmast oluliselt ees. Meie kogemuste abil võib siit välja arendada arvestatava konkurentsieelise.»

Klubi ei uuri üksnes inimeste ja masinate koostöö füüsilisi ja psühholoogilisi tegureid. Võimalusi otsitakse sõjamängude tehnikate ärakasutamiseks diilerite töökohtade täiustamiseks. Katsetamisel on eri moodused diilerite töö tulemuslikkuse hindamiseks. Taoline süsteem aitaks edaspidi vältida finantskatastroofe, mis hiljuti tabasid näiteks Baringsi panka või Morgan Grenfelli. DI

Hetkel kuum