16. veebruar 1997 kell 22:00

Presidendi otsuse ootel

KMÜ poolt presidendikandidaadiks seatud Mart Siimanni sõnul lõpeb esimene läbirääkimiste ring poliitiliste jõududega selle nädala esimesel poolel ning siis on juba otsustamine presidendi käes, kes naasis Prantsusmaalt eile hilisõhtul.

Läbirääkimiste kulgu Siimann ei soovinud kommenteerida. Ta rõhutas, et tegelikud läbirääkimised algavad alles siis, kui president on teinud oma otsuse.

Konsultatsioonide esimene voor on toimunud arengupartei, reformierakonna ja keskerakonnaga. Kõik kolm erakonda on Mart Siimanni kandidatuuri peaministrina toetanud. Arengupartei on nõus astuma valitsuskoalitsiooni. Reformierakond ei ole veel otsustanud, kas toetavad KMÜ vähemusvalitsuse jätkamist või on nõus koalitsiooniga liituma.

Millise otsuse reformierakond teeb, selgub erakonna liikme Feliks Unduski sõnul siis, kui KMÜ-l on toimunud läbirääkimised kõigi partneritega. «50:50,» hindas Undusk tõenäosust, et reformierakond astub ametlikult valitsuskoalitsiooni. Selle eeltingimuseks on Unduski sõnul koonderakonna uuenemine.

Kuna nädalavahetusel läbirääkimisi ei peetud, siis pole Isamaaliidu ja KMÜ vahelisi konsultatsioone veel toimunud. Isamaaliidu esimehe Toivo Jürgensoni sõnul võivad mitteametlikud konsultatsioonid aset leida teisipäeval. Küsimusele, kas Isamaaliit toetab Siimanni kandidatuuri peaministrina, vastas Jürgenson: «Saame toetada peaministri kandidaati, kellega läheme koalitsiooni ja kanname koos vastutust. Kui uus koalitsioon luuakse KMÜ baasil, on Isamaaliidu kaasaminek vähetõenäoline.» Jürgensoni sõnul oleks Eesti poliitilisele olukorrale parimaks lahenduseks kui uus koalitsioon tekiks opositsiooni ja uuenenud koonderakonna baasil.

Hetkel kuum