6. aprill 1997 kell 22:00

Mittetulundusühingud tahavad maksuvabastusi

Mittetulundusühingute liit soovib maksusoodustusi ligi 1500 vabatahtlikule ühendusele. Möödunud aastal vabastati tulumaksust ligi veerand 5000 mittetulundusühingust ja sihtasutusest.

Eesti mittetulundusühingute ja sihtasutuste liidu esinaise Heli Aru sõnul peaksid vabatahtlikud ja heategevad organisatsioonid saama senisest veelgi laiaulatuslikumat tulumaksusoodustust, mitte ainult maksuvabastust annetuste pealt. Ta pidas ka vajalikuks saada maksuvabastust väärtpaberitehingute pealt.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna asejuhataja Lemmi Oro lausus, et ka riigikogu rahanduskomisjon on teinud ministeeriumile ettepaneku maksusoodustuste laiendamiseks mittetulundusühingute väärtpaberitehingutele. Seadusemuudatust aga seni pole ja ministeerium peab täitma kehtivat seadust, lisas Oro.

Eesti puuetega inimeste fondi direktor Genadi Vaher märkis, et fondil on 2 miljoni kroonine väärtpaberiportfell. «Miks ma peaksin aega raiskama käsi pikal palumisele, kui võin ise tegutseda,» lisas ta.

Puuetega inimeste fondil on nii Ühispanga kui Hansapanga aktsiaid. Venemaa, Balti riikide ja Ida-Euroopa ettevõtete aktsiaid omab fond eri fondide osakute kaudu. Vaher ei soovinud täpsustada, kas aktsiaostude algkapital kogunes riigilt laekuvast hasartmängumaksust, välisabist või intressitulust.

Eesti teatriliidu pearaamatupidaja Krista Laal lausus, et liidul on 800 Tallinna Panga aktsiat. Laali väitel pole liidul kavas väärtpabereid juurde osta ega müüa. «Märkimisväärset dividenditulu saime 1995. aastal,» märkis ta.

Paljude spordi- ning kultuuriseltside esimeestena tegutsevad tuntud ettevõtjad. Näiteks on maksukergendust saanud maleliit, mille president on Ülo Pärnits ja korvpalliliit, mille president on Priit Vilba.

Tulumaksuseaduse järgi on maksuvabad mittetulundusühingutele ja sihtasutustele tehtavad annetused. Käibemaksuseadus lubab mittetulundusühingutel tagastamatu välisabina ja riiklike välislaenudena saadud raha eest osta maksuvabalt Eestis kaupu ja teenuseid.

Märtsis hakkas kehtima tulumaksuseaduse parandus, mille järgi on tulumaksuvabad ka hoiuste intressid residendi pankades.

Mittetulunduslikuks arvestatakse kõiki vabatahtlikke ühendusi, mille põhitegevus pole majandustegevuse kaudu tulu saamine. Tulu võib kasutada üksnes põhikirjaliste eesmärkide saavutamiseks.

Hetkel kuum