27. aprill 1997 kell 22:00

Näidislinna linnapea

Oli kord nii, et Eesti Maapangal oli küll omajagu raha, aga vähe imagot. Tõelise maaelu toetaja tiitli saamiseks ja linnapankadega konkurentsis püsimiseks võtsid nad ette, et teevad kuhugi näidislinna. Samal ajal elas Helme kihelkonnas mees nimega Edgar Umblia. Enne eraettevõtja leiba söönud Umblia oli parasjagu 5000 elanikuga Tõrva linnapeaks. Temal jälle oli palju mõtteid, mida kõik võiks Tõrvas ja kaugemalgi ära teha, aga polnud jälle nii palju raha kui vaja. Õnneliku juhuse läbi või saatuse tahtel viisid ideed linnapea sammud Maapanka.

Ei läinudki kaua, kui eeltööd võisid alata, ning möödunud nädalal käidi huvitava ja kõigiti tervitatava suurplaani mõte avalikkuse ees välja: lähiajal on kavas allkirjastada leping, mis peaks Maapangalt või selle vahendusel tooma Tõrva--Helme majanduspiirkonda 100 miljonit krooni. Seda on ligi üheksa korda rohkem, kui on praegune linnaeelarve.

Tõrva on linnapea eestvedamisel pangale rahastamiseks välja pakkunud mitu projekti: kaubanduskeskuse loomine, soojamajanduse arendamine, vesielektrijaama ja kõrtsi taastamine, piimakombinaadi töölerakendamine jt. Lisaks veel kaugele Tõrva piiride tahagi ulatuvad ideed: jaemüügikett Tõrva kaudu Tartust Pärnuni ning 80kilomeetrine raudtee Mõisakülast Valka.

Suuga teeb suure linna, käega ei kärbsepesagi -- sellised mehi on Eestimaa täis. Usutavasti Tõrva linnapea Edgar Umblia nende hulka ei kuulu ning tema ettevõtlikkusest on teistel väikelinnapeadel palju õppida.

Hetkel kuum