15. mai 1997 kell 22:00

Põllutöömasinad müügiks

Eesti juhtivad põllutöömasinate valmistajad on Sauel tegutsev AS Sami ja Tartu katseremonditehasest välja kasvanud AS Estre. Need kaks firmat müüvad Eestist välja kuni 90 protsenti toodangust.

Kõige kallimad Eestis valmistatavad tooted on aga heinapallide rullipressid ja rullimähkurid, mida toodetakse Jõgevamaal Tabiveres. OÜ Same rullimähkuri hind on kuni 85 000 krooni toode.

Eelmise aasta sügisel ja talvel oli Eesti heinamaadel üpris tavaline pilt, et üle välja oli laiali paisatud jämedaid valgeid kilepalle, millesse oli pakitud konservhein. Euroopas on selline heina pakendamine juba kümmekond aastat levinud.

Rullipresse, mille abil saab toorest haljasmassi talviseks loomasöödaks konserveerida, valmistatakse Jõgevamaal Tabiveres. OÜ Same rullipressidest eksporditakse neli viiendikku Norrasse, Rootsi ja Prantsusmaale.

Pressi tööpõhimõte on lihtne -- niidetud hein rullitakse ligi tonniraskuseks palliks, mis mähitakse spetsiaalsesse kleepkilesse. Kile tagab paki hermeetilisuse, hein kasutab pakendis ära hapniku ja sileerub. Valminud loomasööta võib kuni tarvitamiseni hoida samas põlluveeres.

Kui 1992. aastal Saadjärve kolhoos reorganiseeriti, jätkas 11 töömeest kasutatud kolhoositehnika parendamist ühistuna ja moodustas hiljem osaühingu Same, kus on praegu 16 osanikku. Osaühingu käive oli eelmisel aastal ligi 12 miljonit krooni.

«Norra koostööpartner tõi siia rulluri prototüübi, äkki saame midagi sarnast Eestis tootma hakata,» räägib OÜ Same töödejuhataja Viktor Trink. «Sellest masinast jäi alles vaid tööpõhimõte, ülejäänu on meie meeste väljamõeldud.»

Seni on Tabiveres toodetud üle 300 rullipressi ja rullimähkuri. «Meie rullur on lääne analoogidest ligi 2,5 korda odavam ja hästi lollikindel,» kinnitab töödejuhataja Taavi Tein.

Eestis kasutusel olevatest rullimähkuritest on kolmandik valmistatud Tabiveres. Põhilised tellijad on põllumajandusühistud ja suurtalud, kuid masinaid soetatakse ka mitme talu peale.

Põlvamaal moodustasid kümme talu eelmisel sügisel tulundusühistu Ruvalco. «Ühiselt tegeleme taimekaitsega, ostame koos sisse päevalille?rotti ja valmistame ruloonsilo,» räägib talunik Raivo Musting. Tema väitel saab ühe rullimähkuriga konserveerida kümne talu heina ja teha lisaks sellele ka teistele taludele teenustöid.

Hetkel kuum